Funt silny. Sunak nowym premierem

25-10-2022 16:17
Podczas sesji europejskiej funt szterling zyskuje względem dolara oraz euro. GBP/USD jest na poziomie 1,1490 a EUR/GBP wskazuje 0,8673. Rashi Sunak stał się nowym premierem Wielkiej Brytanii i zastąpi Liz Truss na tym stanowisku.
Funt silny. Sunak nowym premierem

Sprawy polityczne nabierają zawrotnego tempa w UK. Była premier zdołała się utrzymać na stanowisku jedynie 44 dni. Ogłoszony mini-budżet zawierający cięcią podatkowe, okazała się katastrofą i źle został przyjęty przez rynki. Sunak to były minister finansów. Stoi przed nie lada zadaniem w postaci ratowania gospodarki brytyjskiej oraz wprowadzenie stabilizacji politycznej.

W UK wskaźnik CPI wskazuje 10 proc. a gospodarka wysyła sygnały mocnego spowolnienia i prawdopodobnie pogrąży się w recesji. Najnowsze dane wskazują na spadek wydatków konsumpcyjnych, produkcji i aktywności biznesowej. Kryzys kosztów pogłębia się, a realne zarobki spadają, co może doprowadzić do niepokoju na rynku pracy (wśród pracowników i pracodawców).

Rynki reagują pozytywnie. GBP umacnia się a rentowność „giltów” obniża się. 10-latki spadają o 2,89 proc. do poziomu 3,6330. Para GBPUSD jest najwyżej od 5 października i wskazuje poziom 1,1490. Kurs graniczy obecnie z oporet horyzontalnym. Kolejną barierą będzie linia trendu spadkowego. 

31 października rząd UK ma przedstawić swój budżet. Z kolei 3 listopada Bank Anglii będzie decydować o poziomie stóp procentowych. Oczekuje się wzrostu o 75 punktów bazowych.

 

 

Wykres GBP/USD, interwał dzienny, źródło: Oanda TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne