EUR/USD: na co zwrócić uwagę w tym tygodniu?

16-01-2023 16:03
W Stanach Zjednoczonych nie ma dziś sesji na Wall Street. Powodem jest świeto związane z dniem Martina Luthera Kinga. Tym samym również na rynku walutowym niewiele się dzieje. Para EUR/USD w godzinach nocnych po raz kolejny wspięła się powyżej 1,0860 ale ruch jak na razie okazał się krótkotrwały. Obecnie notowania wskazują 1,0816. Szansa na większą korektę spadkową zwiększa się.

W Stanach Zjednoczonych nie ma dziś sesji na Wall Street. Powodem jest świeto związane z dniem Martina Luthera Kinga. Tym samym  również na rynku walutowym niewiele się dzieje. Para EUR/USD w godzinach nocnych po raz kolejny wspięła się powyżej 1,0860 ale ruch jak na razie okazał się krótkotrwały. Obecnie notowania wskazują 1,0816. Szansa na większą korektę spadkową zwiększa się.

Jutro poznamy więcej danych makro. Zobaczymy między innymi publikację finalnego odczytu inflacji z Niemiec oraz indeks NY Empire State. Dodatkowo John Williams przemówi w godzinach wieczornych naszego czasu.

Środa zapowiada się nieco bardziej interesująco. Strefa euro zaprezentuje ostateczny wynik wskaźnika HICP za grudzień (tu raczej żadnej niespodzianki nie będzie). Dla USD podany zostanie wskaźnik cen producentów (PPI) oraz sprzedaż detaliczna, która pokaże jak silni są aktualnie konsumenci. Dodatkowo poznamy Beżową Księgę. Głos zabierze Patrick Harker, Esther George, James Bullard, Raphael Bostic oraz Lorie Logan – przedstawiciele Fed. Być może poznamy kolejne opinie na temat decyzji w sprawie stóp procentowych, która już 1 lutego.

Notowania EUR/USD zostały „zawieszone” ponad poziomem 1,08 i jak na razie brak rozstrzygnięcia co dalej. Skala ostatnich wzrostów z  1,05 do blisko 1,0870 sugeruje, że w krótkim terminie powinniśmy zobaczyć techniczną korektę spadkową przynajmniej w okolice 1,0720 – tam wypadają grudniowe szczyty. Najważniejsza w tym tygodniu wydaje się być środa i to prawdopodobnie tego dnia otrzymamy odpowiedź na pytanie co dalej z główną parą walutową.

Wykres EUR/USD, interwał dzienny, źródło: Oanda TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.