EUR/PLN w stagnacji, USD czeka na CPI

11-01-2023 14:56
Kurs pary EUR/PLN od dłuższego czasu znajduje się w okolicy 4,70. Notowanie USD/PLN jeszcze do końca roku znajdowało się w trendzie spadkowym, jednak od początku roku kwotowanie oscyluje w zakresie 4,35/4,44.

W zeszłym tygodniu RPP zdecydowało o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie (6,75 proc.). To nie wpłynęło na znaczną zmianę kursu obu par walutowych. Przemówienie prezesa Glapińskiego było natomiast dzień później (czwartek) i także wtedy nie było sporych zmian. W bliższej perspektywie natomiast należy zwrócić uwagę na 1 i 2 lutego, bo wtedy decyzję podejmie odpowiednio: FOMC (USA) i EBC (strefa euro).

Dzisiaj EUR/PLN spada o minimalne 0,03 proc. (4,6806). W szczytowym momencie było to natomiast 4,6910. USD/PLN natomiast od początku tygodnia spadło o około 1 proc. w poniedziałek także został przekroczony opór techniczny 4,40. Aktualnie notowanie wskazuje 4,3529.

W przypadku jutrzejszego dnia zmienność na tych parach może być większa. W USA o 14:30 zostanie opublikowana inflacja CPI za grudzień. Poprzedni odczyt był na poziomie 7,1 proc. (bazowy 6 proc.), obecnie określa się go na poziomie 6,5 proc., a dla wskaźnika bazowego jest to założenie rzędu 5,7 proc..

Wykres porównawczy EUR/PLN i USD/PLN; interwał: 4H; okres: 3 miesiące; źródło: Bloomberg

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.