EUR/PLN: przed nami osłabienie złotego?

17-01-2023 12:43
Para EUR/PLN od listopada jest coraz mniej zmienna. Co prawda w tym czasie obserwowaliśmy pojedyncze nagłe osłabienie do 4,78 oraz późniejszy spadek do 4,6350, ale tak prawdę mówiąc kurs od wielu tygodni znajduje się w 5-groszowej konsolidacji między poziomami 4,71 a 4,66. Na wykresie buduje się w wolnym tempie potencjalna formacja odwróconej głowy z ramionami. Obecnie notowania zbliżają się do teoretycznej linii szyi.
Wykres EUR/PLN, interwał dzienny, źródło: Oanda TMS Brokers

Lewę „ramię” formacji oRGR można uznać za dołek EUR/PLN, który wypadł 30 listopada. „Głowa” całego układu odwracającego trend to minima z 23 grudnia. Z kolei dołek z 2 stycznia 2023 roku można potraktować jako prawę „ramię”. Linia szyi przebiega w okolicach poziomu 4,71. Teoretycznym sygnałem dalszych wzrostów EUR/PLN, które będą oznaczać deprecjację złotego, należy uznać pokonanie 4,71. Wówczas otworzy się droga w kierunku 4,7850, gdzie wypada teoretyczny zasięg omawiane formacji.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.