EUR/PLN: odbicie od średniej do średniej wartości

12-11-2020 13:01
Złoty dzięki euforycznym nastrojom na rynkach globalnych mógł na moment zapomnieć o niepokojącej krajowej rzeczywistości, której elementami są niebezpieczna sytuacja epidemiczna oraz protesty społeczne. EUR/PLN wymazał całość październikowego wystrzału i powrócił poniżej 4,50.
Wykres dzienny EUR/PLN. Źródło: Bloomberg
Wykres dzienny EUR/PLN. Źródło: Bloomberg

W poniedziałkowym dołku 4,46 została dotknięta ważna, 200- sesyjna średnia ruchoma. Obecnie kurs jest przy 4,49, czyli na pułapach zbieżnych ze średnią wartością kursu od połowy marca, gdy wybuchła pandemia. To przysłowiowa „ziemia niczyja.” Nie ma przesłanek by kupować polską walutę, ale uczestnikom rynku starającym się wcielić w życie strategie bazujące na jego sprzedaży szyki pokrzyżowały przełom w pracach nad szczepionką a wcześniej wybory prezydenckie w USA. W obecnej sytuacji bliżej nam do oceny, że bardziej prawdopodobne niż kontynuacja spadków jest wyjście kursu ponad 4,50, gdyż złoty powinien być wrażliwszy na negatywne informacje.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.