EUR/PLN: kurs blisko średnioterminowej linii trendu wzrostowego

19-09-2022 15:21
Notowania złotego w relacji do euro są aktualnie na poziomie 4,7085. To o ponad 2,5 grosze niżej, niż w szczycie ubiegłego tygodnia. Na parach złotowych zmienność nieco ostygła w porównaniu do tego, co działo się w lipcu oraz sierpniu. Kurs EUR/PLN zbliża się do średnioterminowej linii trendu wzrostowego.
EUR/PLN: kurs blisko średnioterminowej linii trendu wzrostowego
Wykres EUR/PLN, interwał dzienny, źródło: Oanda TMS Brokers

Wrzesień jak na razie charakteryzuje się nieco mniejszą zmiennością. Aktualnie rozpiętość wahań zamyka się w ok 4 groszach. W lipcu kurs potrafił zmienić się o ponad 16 a w sierpniu o ponad 13 groszy. Obecnie notowania zbliżają się do technicznego wsparcia, wyznaczonego przez linię biegnącą przez minima z czerwca 2022 oraz dołki z połowy sierpnia. Sforsowanie tej bariery otworzy drogę w kierunku 4,65 – gdzie wypadają minima sierpniowe te z przełomu czerwca i lipca br. Dużo będzie zależeć od środowej decyzji Fed. Dla złotego korzystne byłoby osłabienie dolara. Taki scenariusz jest prawdopodobny. Fed musiałby zaskoczyć w sposób gołębi - podnieść stopy o mniej niż 75 pb. Podwyżka o oczekiwaną przez rynek wartość może również spowodować osłabienie USD - może wówczas dojść do przysłowiowej "sprzedaży faktów". Ważne będą również nowe projekcje Fed-u - przede wszystkim to jak bardzo zmienią się w porównaniu do prognoz czerwcowych. 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.