EUR/PLN: coraz bliżej wyroku TSUE

26-04-2021 12:33
Poniedziałek na rynku walutowym przynosi stabilizację walut EM, w asyście słabego dolara i względnie stabilnych notowań euro. Złoty jest minimalnie słabszy w oczekiwaniu na wyrok TSUE.
EUR/PLN: coraz bliżej wyroku TSUE

Kurs EUR/USD oscyluje w poniedziałek wokół poziomów odniesienia przy 1,2095. W segmencie G10 najsilniejsze są waluty z antypodów. NZD/USD odbija do 0,7225, a AUD/USD znajduje się przy 0,7792.

Waluty CEE nie potrafią wykorzystać generalnego apetytu na ryzyko na swoją korzyść. Węgierski forint osłabia się względem euro do 364,2 pkt. Lokalne czynniki przemawiają za koroną czeską. Rynek uwzględnia sygnały z banku centralnego o możliwym zacieśnieniu polityki pieniężnej jeszcze w tym roku. Kurs EUR/CZK znajduje się na poziomie 25,84 pkt.

Rynek złotego jest sparaliżowany potencjalnie negatywnymi konsekwencjami wyroku TSUE ws. kredytów frankowych. Trybunał odpowie na pytania prejudycjalnie w sprawie ważności umów 29 kwietnia. Na rynku ukształtował się jednak konsensus, że bank centralnych pomoże w procesie domykania pozycji walutowych, co pozwoli uniknąć negatywnych konsekwencji dla złotego. Niemniej wraz ze zbliżającym się dniem wyroku może zapanować wyższa zmienność wywoływana chęcią spekulacyjnego osłabienia złotego. W poniedziałek jednak rynek jest relatywnie stabilny. Kurs EUR/PLN dobija się do 5,56, a USD/PLN znajduje się przy 3,7690. Notowania GBP/PLN zyskują 0,3 proc. i rosną do 5,2435.

Notowania EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.