EUR/PLN: cisza przed burzą

27-04-2021 14:22
Wtorkowy rynek walutowy jest nad wyraz spokojny i przebiega pod dyktando słabości dolara. W segmencie G10 dolar plasuje się w środku stawki. Na rynku złotego mamy do czynienia z ciszą przed burzą.
EUR/PLN: cisza przed burzą

Kurs EUR/USD oscyluje we wtorek w okolicy poziomów odniesienia przy 1,2085, choć przejściowo spadał w okolice 1,2060. Kluczowe dla notowań głównej pary walutowej będzie środowe posiedzenie FOMC, na którym zapadnie decyzja ws. poziomu stóp procentowych. Niemniej ważna będzie późniejsza konferencja szefa Fed Powella, w trakcie której rynek będzie szukał odpowiedzi na pytania o ścieżkę polityki monetarnej.

Efekt słabego dolara w notowaniach walut regionu CEE jest mitygowany przez silniejsze euro. Kurs EUR/CZK odbija minimalnie do 25,9 pkt., a EUR/HUF oscyluje w okolicy poziomów odniesienia.

Na tym tle złoty wypada słabo, choć biorąc pod uwagę zbliżające się orzeczenie TSUE ws. kredytów CHF notowania złotego są zaskakująco stabilne. Czwartkowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości może dotknąć sektor bankowy, co z kolei przełoży się na spekulacyjną presję osłabiającą złotego. Kluczem do rozwiązania kwestii słabego złotego będzie NBP, które naszym zdaniem udostępni bankom swoje rezerwy, aby te chcąc domknąć pozycje walutowe nie musiały kupować CHF na rynku. Bez wcześniejszej, wyraźnej deklaracji NBP możemy być świadkami spekulacyjnego osłabiania złotego.  We wtorek po południu kurs EUR/PLN wynosi 4,5650, a notowania USD/PLN rosną do 3,7770. GBP/PLN zawraca w okolice 5,2550.

Notowania USD/PLN, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania USD/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.