Europa daleko za USA

30-04-2021 11:11
Porcja wstępnych danych ze strefy euro przynosi mieszane odczyty. PKB strefy euro skurczyło się w 1Q21 o 0,6 proc. kw/kw, a inflacja HICP w ujęciu rocznym wyniosła 1,6 proc.
Europa daleko za USA

Gospodarka strefy euro w pierwszym kwartale bieżącego roku została silnie dotknięta epidemią, co z kolei przekłada się na rosnący dystans pomiędzy USA a eurolandem. Wprawdzie odczyt PKB jest nieco lepszy od prognoz (-0,8 r/r) , ale nadal jest on dalece słabszy od danych ze Stanów Zjednoczonych. Dane mają jednak charakter historyczny i nie wywołują emocji na rynku.

Inwestorzy szacują już jak poprawa w tempie szczepień populacyjnych w UE wpłynie na tempo odbicia PKB w strefie euro. Przestrzeń dla pozytywnych zaskoczeń jest znacząco większa niż w USA, co stwarza większe pole do umocnienia dla euro. Kurs EUR/USD cofa się w piątek do 1,2095.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.