EMFX: złoty wrażliwy na informacje z Ukrainy

14-02-2022 13:42
Zmienność na rynkach finansowych pozostaje podwyższona z uwagi na eskalację napięć pomiędzy Rosją i Ukrainą. Ucieczka kapitału od bardziej ryzykownych aktywów widoczna jest również na rynku złotego, który stracił znacząco na wartości.
EMFX: złoty wrażliwy na informacje z Ukrainy

Na rynkach bazowych dolar zyskuje. Zyskują również inne bezpieczne przystanie, gdyż doniesienia prasowe sugerują eskalacje napięcia na linii Rosja – Ukraina. Niezależne raporty sugerują, że amerykańscy urzędnicy uważają, że rosyjskie działania militarne mogą rozpocząć się już we wtorek. EUR/USD spada do 1,1308. W okolicy 1,13 popyt jest dość mocno aktywny, co wskazuje na niechęć rynku do zejścia niżej. Wszystko zależy jednak od działań na wschodniej Ukrainie. 

W Europie Środkowo-Wschodniej (naturalnie bardziej narażonej na echa działań Rosji) nastroje nie są najlepsze. Kurs EUR/CZK utrzymuje się przy poziomie 24,52, podczas gdy EUR/HUF oscyluje wokół 357,7 pkt. 

Kapitał odwrócił się również od złotego. Najsilniejszy ruch deprecjacyjny zanotowano jeszcze w piątek, niemniej poziomy notowane w poniedziałek po południu wciąż są dalekie od tych notowanych po jastrzębiej konferencji prezesa Glapińskiego. W średnim terminie złoty wydaje się mieć fundamentalne podstawy do umocnienia, niemniej w krótkim terminie o losie krajowej waluty decydować będą działania (ale też plotki i doniesienia) na wschodzie Ukrainy. Polska, jako sąsiad Ukrainy, w naturalny sposób będzie narażona na echa ewentualnych działań militarnych. W oparach niepewności złoty kwotowany jest na 4,5410 za euro, 4,0080 za dolara oraz 5,4250 za funta. 
 

Zastrzeżenia prawne