EMFX: złoty ponownie silniejszy

W czwartek nastroje na szerokim rynku walutowym są relatywnie korzystne dla ryzykownych aktywów. Dolar oddał sporą część środowego umocnienia, co wspiera odbicie walut EM.
Zgodnie z oczekiwaniami bank centralny na Węgrzech podwyższył tygodniową stopę depozytową, tym razem do 2,9 proc. Ruch nastawiony na umocnienie waluty przynosi konsekwencje, choć jest mitygowany przez silniejsze euro. Notowania EUR/HUF spadały poniżej 367 pkt. Korona czeska korzysta z poprawy nastrojów na szerokim rynku i walczy o umocnienie. EUR/CZK cofa się do 25,45, ale zmiana nie jest wyraźna.
W czwartek przed południem rząd opublikował założenia tarczy antyinflacyjnej. Projekt ma uchronić gospodarstwa domowe przed niekorzystnym efektem wzrostu cen. Projekt kładzie szczególny nacisk na ceny energii, które są istotnym czynnikiem zwiększającym inflację. Z perspektywy makroekonomii obniżenie akcyzy równe jest jednak zwiększeniu dochodów rozporządzalnych gospodarstw domowych, co w długim terminie powinno przekładać się na większą skłonność do konsumpcji, a więc wzrost inflacji bazowej (oczyszczonej z szoków podażowych). Dla rynku oznacza to niższy szczyt inflacji, ale dłuższy okres występowania podwyższonej dynamiki wzrostu cen. Z perspektywy inwestorów może oznaczać to dłuższy okres sprowadzania inflacji w okolice celu, a więc wyższą presję na bank centralny. Złoty na propozycję niemal nie reagował i w czwartek pozostaje nieco silniejszy względem głównych rywali. Po południu kwotowany jest następująco: 4,67 za euro, 4,1610 za dolara oraz 5,4440 względem funta.