EMFX: poprawa nastrojów w regionie

03-08-2021 12:59
Waluty regionu Europy Środkowo-Wschodniej zaliczają wyraźne odbicie, któremu sprzyja poprawa nastrojów na rynkach bazowych, a także lokalne czynniki, w tym decyzje banków centralnych. Straty względem rywali odrabia złoty.
 EMFX: poprawa nastrojów w regionie

Dolar pozostaje we wtorek jedną z najsłabszych walut w przestrzeni G10, co zwiększa apetyt na bardziej ryzykowne aktywa. W miarę upływu tygodnia nerwowość będzie jednak coraz większa, gdyż do głosu dojdą emocje związane z raportem NFP. Solidny odczyt mógłby podsycić oczekiwania normalizacji polityki pieniężnej i tym samym odwrócić trend wzrostowy eurodolara. Na chwilę obecną znajduje się to jednak w sferze rozważań, a faktem jest, że pozytywne nastroje na rynkach wspierają waluty regionu CEE. 

Notowania instrumentu EUR/USD, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania instrumentu EUR/USD, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Względem euro najsilniejszy jest węgierski forint, któremu sprzyja bank centralny i ostatnia podwyżka stóp procentowych. EUR/HUF oscyluje wokół 354,2 pkt. i jest najniżej od niemal miesiąca. Mniejsza zmienność notowana jest w przypadku EUR/CZK, który utrzymuje się w okolicy 25,5 pkt. W czwartek CNB podejmie decyzję ws. poziomu stóp procentowych, co może przemodelować układ sił w tej parze walutowej. 

Złoty wyraźnie umocnił się na przestrzeni ostatnich kilku sesji, czemu sprzyjała inflacyjna niespodzianka z końca ubiegłego tygodnia. Wiele wskazuje na to, że inflacja w lipcu (szacunki GUS na poziomie 5 proc. r/r) przekroczyła pewną granicę tolerancji w Radzie, co nie oznacza jednak, że Polska podąży śladem Węgier czy Czech i przejdzie do rychłego zacieśniania polityki. W trakcie sierpniowego posiedzenia nie zapadną żadne decyzje, a kluczowe w mojej opinii będą listopadowe prognozy DA NBP. Jeśli pokażą one wyraźne przestrzelenie celu w długim okresie nie wykluczony jest wyraźniejszy ruch ze strony RPP w celu hamowania oczekiwań inflacyjnych. Na chwilę obecną o możliwej zmianie warunków mówi jedynie jastrzębia frakcja Rady. W poniedziałek w swoim felietonie konieczność tzw. sygnalnej podwyżki stóp procentowych zgłaszał prof. Hardt. Na rynku złotego pojawił się kapitał wątpiący w długoterminową gołębiość RPP i przy poprawie nastrojów na rynkach bazowych umocnił krajową walutę. We wtorek po południu złoty kwotowany jest następująco: 4,5505 względem euro, 3,8285 względem dolara oraz 5,3330 w stosunku do funta. 

Notowania instrumentu USD/PLN, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania instrumentu USD/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.