EMFX: podwyżka stóp procentowych w Rosji

17-12-2021 13:35
Bank centralny w Rosji kontynuuje podwyższanie stopy procentowej. Główna stopa procentowa wzrosła o 1 punkt procentowy i wynosi obecnie 8,5 proc. Jest to już 7 podwyżka w tym roku.
EMFX: podwyżka stóp procentowych w Rosji

Rynek oczekiwał dokładnie takiego ruchu ze strony CBRT, w związku z czym notowania rubla utrzymują się na relatywnie stabilnych poziomach. Cykl podwyżek stóp w Rosji rozpoczął się najwcześniej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, a motywacją do takich ruchów jest inflacja w okolicy 8,4 proc. – najwyżej od sześciu lat. Wynik CPI może nie być szczególnie szokujący, zwłaszcza mając na względzie ostatnie miesiące w innych krajach, niemniej kapitał zagraniczny podchodzi do Rosji z nieco większą ostrożnością, co oznacza, że premia za ryzyko musi być nieco wyższa niż w przypadku gospodarek cieszących się większym zaufaniem.

W komunikacie po posiedzeniu poinformowano, że bank zastrzega sobie możliwość dalszego podnoszenia kosztu pieniądza w zależności od otoczenia makroekonomicznego. Kurs USD/RUB oscyluje w piątek nieco poniżej 74 pkt., który jest wyjściowym poziomem w przypadku tej pary walutowej.

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.