EMFX: MNB podniesie stopy?
Na przestrzeni dnia dolar odrabia część strat w przestrzeni G10, co oddziałuje negatywnie na wyceny walut EM. Notowania EUR/USD utrzymują się nieco poniżej poziomów odniesienia, a umocnieniu dolara sprzyja minimalnie wyższa rentowność amerykańskiego długu. Rentowności 10-letnich benchmarkowych obligacji skarbowych oscylują wokół 1,2540 proc.
W regionie CEE największą siłę względem euro wykazuje polski złoty, a tuż za nim plasuje się węgierski forint. MNB podejmie we wtorek decyzje ws. poziomu stóp procentowych. W czerwcu bank podwyższył główną stopę procentową i zasygnalizował, że będzie kontynuował podwyżki. Konsensus rynkowy zakłada podwyżkę o 15 pb. na lipcowym posiedzeniu. EUR/HUF oscyluje po południu wokół 360,8 pkt.
Złoty odrabia część strat po kilku słabszych sesjach, niemniej wciąż pozostaje pod presją. Brak wsparcia ze strony banku centralnego przy szacunkach nieco wyższej inflacji w lipcu (w porównaniu z poprzednim odczytem) sprawia, że sentyment do krajowej waluty jest raczej słaby. Wyższe poziomy par złotowych są jednak wykorzystywane przez kapitał spekulacyjny do budowania długich pozycji w złotym, co powoduje, że okolice 4,60 w przypadku EUR/PLN stanowią sufit w krótkim terminie. Kluczowy pozostaje odczyt CPI (piątek). Wysoki odczyt może podsycić oczekiwania normalizacji polityki pieniężnej, jednak w przededniu kolejnej fali epidemii zakładam utrzymanie gołębiego tonu w RPP. EUR/PLN znajduje się w e wtorek w okolicy 4,5860, a notowania GBP/PLN cofają się do 5,3622. USD/PLN oscyluje wokół poziomów odniesienia przy 3,8915.