EMFX: MNB podniesie stopy?

27-07-2021 12:42
Zmienność na FX pozostaje niewielka, gdyż inwestorzy wyczekują środowego posiedzenia FOMC. W regionie Europy Środkowo-Wschodniej wydarzeniem dnia będzie decyzja MNB ws. poziomu stóp procentowych.
EMFX: MNB podniesie stopy?

Na przestrzeni dnia dolar odrabia część strat w przestrzeni G10, co oddziałuje negatywnie na wyceny walut EM. Notowania EUR/USD utrzymują się nieco poniżej poziomów odniesienia, a umocnieniu dolara sprzyja minimalnie wyższa rentowność amerykańskiego długu. Rentowności 10-letnich benchmarkowych obligacji skarbowych oscylują wokół 1,2540 proc. 

W regionie CEE największą siłę względem euro wykazuje polski złoty, a tuż za nim plasuje się węgierski forint. MNB podejmie we wtorek decyzje ws. poziomu stóp procentowych. W czerwcu bank podwyższył główną stopę procentową i zasygnalizował, że będzie kontynuował podwyżki. Konsensus rynkowy zakłada podwyżkę o 15 pb. na lipcowym posiedzeniu. EUR/HUF oscyluje po południu wokół 360,8 pkt. 

Złoty odrabia część strat po kilku słabszych sesjach, niemniej wciąż pozostaje pod presją. Brak wsparcia ze strony banku centralnego przy szacunkach nieco wyższej inflacji w lipcu (w porównaniu z poprzednim odczytem) sprawia, że sentyment do krajowej waluty jest raczej słaby. Wyższe poziomy par złotowych są jednak wykorzystywane przez kapitał spekulacyjny do budowania długich pozycji w złotym, co powoduje, że okolice 4,60 w przypadku EUR/PLN stanowią sufit w krótkim terminie. Kluczowy pozostaje odczyt CPI (piątek). Wysoki odczyt może podsycić oczekiwania normalizacji polityki pieniężnej, jednak w przededniu kolejnej fali epidemii zakładam utrzymanie gołębiego tonu w RPP. EUR/PLN znajduje się w e wtorek w okolicy 4,5860, a notowania GBP/PLN cofają się do 5,3622. USD/PLN oscyluje wokół poziomów odniesienia przy 3,8915. 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.