Eksporterzy górą

13-01-2021 14:39
Duża nadwyżka na rachunku obrotów bieżących potwierdza tezę o silnym polskim eksporcie oraz stawia w bank centralny w trudnej sytuacji. Na taką sytuację z pewnością nie mogą narzekać polscy eksporterzy.
Eksporterzy górą

Według listopadowego odczytu, saldo rachunku obrotów bieżących w Polsce wyniosło 1725 mln EUR. W utrzymaniu wysokiego poziomu pomógł eksport towarów, który zdecydowanie mocno wspierany był przez dobrą sytuację w polskim przemyśle. Z pewnością przyczynił się również korzystny bilans dni roboczych, lecz nie zmienia to faktu, że sytuacja polskiego jest optymistyczna i ma korzystny wpływ na złotego.

Kolejne dobre dane, to solidny orzech do zgryzienia dla NBP, który za wszelką cenę będzie chciał walczyć z nadmierną aprecjacją rodzimej waluty. W swoich komunikatach RPP przekonuje, że właśnie słabszy złoty będzie wspierał eksporterów, lecz wyniki rachunku obrotów bieżących są na tyle dobre, że stwarzają presję na aprecjację kursu złotego.

W środę złoty pozostaje minimalnie słabszy w oczekiwaniu na decyzję RPP odnośnie poziomu stóp procentowych. EUR/PLN dryfuje w okolicy 4,5240, a USD/PLN wyhamował wzrost i osiadł na poziomie 3,7150.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.