EBC przyspiesza skup obligacji

11-03-2021 13:49
Europejski Bank Centralny zgodnie z oczekiwaniami utrzymał stopy procentowe bez zmian oraz wielkość programu skupu aktywów PEPP na 1,85 mld EUR. W komunikacie zaznacza jednak, że w najbliższym kwartale tempo zakupów „znacząco przyspieszy”. Jest to reakcja na rosnące rentowności obligacji, ale spodziewana. EUR/USD w pierwszej reakcji spada do 1,1941, ale już powoli się wyciąga.
EBC przyspiesza skup obligacji

W komunikacie napisano: „Na podstawie wspólnej oceny warunków finansowania i perspektyw inflacji Rada Prezesów spodziewa się, że zakupy w ramach PEPP w następnym kwartale będą przeprowadzane w znacznie szybszym tempie niż w pierwszych miesiącach tego roku.

Rada Prezesów będzie dokonywać zakupów elastycznie w zależności od warunków rynkowych oraz w celu zapobieżenia zaostrzeniu warunków finansowania, które jest niezgodne z przeciwdziałaniem negatywnemu wpływowi pandemii na prognozowaną ścieżkę inflacji. Ponadto elastyczność zakupów w czasie, w różnych klasach aktywów i między jurysdykcjami będzie nadal wspierać płynną transmisję polityki pieniężnej. (..) [wielkość PEPP] może zostać ponownie skalibrowana, jeśli zajdzie taka potrzeba, aby utrzymać korzystne warunki finansowania, aby przeciwdziałać negatywnemu szokowi pandemicznemu na ścieżce inflacji.”

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.