EBC: podwyżka o 75 pb zgodna z oczekiwaniami. Euro traci

27-10-2022 14:20
Europejski Bank Centralny podniósł stopę referencyjną o 75 punktów bazowych do poziomu 2 proc. a bazową do 1,5 proc. Zostały również zmienione warunku programu TLTRO. Instytucja nadal będzie kontynuować cykl zacieśniania monetarnego. Rynek oczekiwał takiej decyzji. Euro traci lekko na wartości. EUR/USD zbliża się do parytetu.
EBC: podwyżka o 75 pb zgodna z oczekiwaniami. Euro traci

Europejski Bank Centralny ogłosił w czwartek podwyżkę stóp procentowych o 75 punktów bazowych - trzecią z rzędu w tym roku - ujawniając jednocześnie nowe warunki dla europejskich banków.

Uczestnicy rynku zadawali sobie dwa pytania przed posiedzeniem: kiedy EBC zacznie zmniejszać swój bilans w procesie znanym jako zacieśnianie ilościowe, oraz co stanie się z warunkami udzielania kredytów dla banków w najbliższej przyszłości?

EBC ogłosił w czwartek, że zmienia warunki swoich ukierunkowanych, długoterminowych operacji refinansujących (TLTRO) - narzędzia, które zapewnia europejskim bankom atrakcyjne warunki pożyczania, mające na celu zachęcenie do kredytowania realnej gospodarki.

"Rada Prezesów (...) postanowiła dostosować stopy procentowe mające zastosowanie do TLTRO III od 23 listopada 2022 r. oraz zaoferować bankom dodatkowe dobrowolne terminy wcześniejszej spłaty" - podał EBC.

"W celu bliższego dostosowania wynagrodzenia za rezerwy obowiązkowe utrzymywane przez instytucje kredytowe w Eurosystemie do warunków panujących na rynku pieniężnym, Rada Prezesów postanowiła ustalić wynagrodzenie za rezerwy obowiązkowe na poziomie stopy depozytowej EBC".

EBC ma do czynienia zarówno z rekordowo wysoką inflacją, jak i spowalniającą gospodarką, a recesja w regionie wydaje się być wysoce prawdopodobna.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.