Dziś RPP decyduje o stopach. Co stanie się z PLN?

06-06-2023 12:28
Rada Polityki Pieniężnej decyduje dziś o poziomie stóp procentowych. Konsensu rynkowy zakłada utrzymanie poziomu 6,75 proc. Koszt pieniądza w Polsce nie zmieniła się od października 2022 roku. W ostatnim czasie inflacja W Polsce zaskoczyła niższym odczytem, co jest zgodne z trendami obserwowanymi w innych państwach Europy. Do niedawna prognozy wskazywały, że koszt pieniądza nie zostanie zmieniony do końca tego roku. Ostatnia ankieta Bloomberga przeprowadzona wśród analityków potwierdza jednak, że mniejszość ekspertów oczekuje pierwszej obniżki już w II połowie roku.
Dziś RPP decyduje o stopach. Co stanie się z PLN?

Gołębie spekulacje narastają, ponieważ dyskusja na całym świecie skupia się na tym, kiedy Fed i EBC przestaną podnosić stopy procentowe. Prezes NBP  Adam Glapiński, będący najbardziej gołębio brzmiącym prezesem banku centralnego w Europie Środkowo-Wschodniej, często powtarza, że obniżki stóp mogą stać się możliwe przed końcem roku. Trend w Europie Środkowo-Wschodniej może nie być tak wyraźny, ale prognozy dotyczące inflacji w krajach G10 zdecydowanie się poprawiły - a korzystne trendy w Chinach i Indiach pomagają oczekiwaniom na rynkach wschodzących.

Oczekujemy braku zmian parametrów polityki pieniężnej oraz „gołębiej” korekty komunikatu, która będzie nawiązywać do ostatniego spadku inflacji.

Jeśli faktycznie otrzymamy komunikat sugerujący, że w tym roku nastąpi złagodzenie polityki monetarnej złoty może oddać ostatnie umocnienie, co może przyczynić się do wzrostu kursu EUR/PLN oraz USD/PLN. Wczoraj PLN był najsilniejszy względem euro od czerwca 2021 roku.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.