Dziś decyzja Banku Anglii

14-12-2023 09:59
Po Fed ale przed EBC o stopach procentowych zdecyduje Bank Anglii. BoE wydał już pierwsze komentarze jakiś czas temu wskazujące na obniżki stóp w 2024 roku. Na dzisiejszym posiedzeniu inwestorzy oczekują braku zmian w parametrach polityki monetarnej. Rynek w przypadku Wielkiej Brytanii również wycenia znaczące obniżki kosztu pieniądza w nowym roku.
Dziś decyzja Banku Anglii
Główna stopa procentowa w UK, inflacja zasadnicza oraz bazowa, r/r, źródło: Bloomberg

Oczekiwania na obniżki stóp w UK nie biorą się znikąd. Gospodarka na „Wyspach” od jakiegoś czasu mocno spowalnia. Co prawda wzrost w październiku był nieco wyższy niż oczekiwano jednak niespodzianka została odwrócona w listopadzie. Miękkie lądowanie w Wielkiej Brytanii będzie prawdopodobnie znacznie trudniejsze niż w innych obszarach walutowych. Co więcej, społeczeństwo jest dotknięta wysokim oprocentowaniem kredytów hipotecznych.

Zbliża się recesja a inflacja została znacznie obniżona, zatem BoE ma wystarczająco dużo argumentów za tym aby łagodzić warunki monetarne w 2024 roku. Ryzykiem utrzymania się inflacji powyżej celu jest utrzymujący się wzrost płac na poziomie 7 proc. Rynek wycenia pierwsze cięcie stóp na czerwiec.

Dla funta szterlinga wszystko zależy od tego, czy Bailey będzie w stanie przekonać rynek, że BoE nadal podejmuje zdecydowane działania przeciwko inflacji.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
71% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.