Dzień złych wieści dla funta

01-10-2020 12:20
Funt wchodził w dzień wzmocniony wczorajszymi sygnałami o postępach w negocjacjach handlowych między Wielką Brytanią i UE w kwestii rybołówstwa. Ale dziś rano optymizm wyparował po doniesieniach, że strony wciąż pozostają w sporze w kwestii pomocy publicznej. Dodatkowo UE poinformowała o rozpoczęciu procedury prawnej ws. złamania dotychczasowego porozumienia. Funt przerywa trzydniowy rajd i spada do 1,2830 USD.
Dzień złych wieści dla funta
Dzień złych wieści dla funta

Waluta pogłębiła straty po doniesieniach, że UE podejmie pierwszy krok w procesie prawnym przeciwko Wielkiej Brytanii w związku z naruszeniem warunków umowy o wystąpieniu z bloku (Withdrawal Agreement).

„Komisja podjęła decyzję o skierowaniu do rządu Wielkiej Brytanii wezwania do usunięcia uchybienia” - ogłosiła w czwartek w Brukseli Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej. „Ten projekt ustawy w samej swej naturze stanowi naruszenie obowiązku dobrej wiary, określonego w umowie o wystąpieniu”.

Pismo to pierwszy krok w procesie prawnym przeciwko brytyjskiej ustawie o rynku wewnętrznym (Internal Market Bill), który może skutkować pozwem do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Chociaż posunięcie to nie ma natychmiastowych konsekwencji, to zwraca uwagę na tarcia w czasie, gdy negocjacje handlowe wchodzą w krytyczną fazę. Von der Leyen dała Wielkiej Brytanii miesiąc na odpowiedź. Oświadczenie z biura Johnsona wskazuje, że rząd „odpowie na pismo w odpowiednim czasie”.

Jest niewykluczone, a nawet najbardziej prawdopodobne, że proces prawny będzie ciągnął się w czasie i odbywał obok trwających negocjacji handlowych. Z uwagi na stanowisko UE w przeszłości, jest bardziej realne że Bruksela powstrzyma się od zerwania negocjacji, choć wiele będzie zależeć od tego, jak Londyn odpowie. Niemniej jednak może to negatywnie wpływać na ogólne nastroje i ukróci częściowo optymizm dotyczący brexitu.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.