Dwuznaczny komunikat po posiedzeniu RPP

06-10-2021 16:18
RPP podniosła w środę stopy procentowe o 40 punktów bazowych. Poziom stopy referencyjnej wynosi obecnie 0,5 proc. W komunikacie Rada motywuje swoją decyzję „ryzykiem utrwalenia się dynamiki cen w średnim okresie na poziomie wyższym od celu inflacyjnego”.
Dwuznaczny komunikat po posiedzeniu RPP

Kiedy wczytamy się w komunikat można jednak dostrzec gołębie sygnały. Najbardziej oczywistym jest brak odpowiedzi na pytanie czy ruch jest jednorazowy, czy rozpoczyna cykl podwyżek. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że Rada wskazuje na utrzymywanie się wpływu czynników podażowych (energia, ceny administrowane) na inflację, można oczekiwać, że środowa decyzja jest odpowiedzą na oczekiwania inflacyjne rynku, a nie początkiem cyklu. 

Złoty kontynuuje umocnienie. EUR/PLN jest najniżej od 3 tygodni. Nieco łagodniejsza reakcję obserwujemy w przypadku USD/PLN, gdzie decyzja RPP spotkała się z umocnieniem dolara na szerokim rynku. Kurs oscyluje wokół 3,9495. Na GPW największymi wygranymi decyzji są banki. Indeks tego sektora rośnie o 3,6 proc.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.