Duży spokój na rynku walutowym

30-04-2021 13:07
Rynek walutowy w piątek jest dość chimeryczny. Traci większość walut EM, a dolar utrzymuje się w czołówce segmentu G10. Tanieją waluty surowcowe.
Duży spokój na rynku walutowym

Na głównym rynku w piątek obserwujemy mocniejszego dolara, który podąża śladem rosnących rentowności amerykańskiego długu. Rentowności 10-ciolatek znajdują się na poziomie 1,64 proc., a indeks dolarowy umacnia się drugi dzień z rzędu. Kurs EUR/USD cofa się w okolice 1,2085.

Generalna awersja do ryzyka spycha do defensywy waluty surowcowe. AUD/USD cofa się do 0,7760, a NZD/USD testuje dziennie minima przy 0,7228.

W rejonie Europy Środkowo-Wschodniej najsilniejszy jest węgierski forint, którego notowania są najwyższe od dwóch tygodni. EUR/HUF cofa się do 359,6 pkt. Traci natomiast korona czeska. EUR/CZK odrobił poranne straty i odbił do 25,90.

Dzień po wyroku TSUE ws. kredytów CHF złoty trzyma się stabilnie. Kwestia ważności umów oraz terminu przedawnienia roszczeń została scedowana na sądy krajowe, toteż niepewność wobec złotego utrzymywać się będzie do czasu publikacji wyroku SN. Rynek złotego nie zareagował na wstępne dane o inflacji. Inwestorzy wierzą prezesowi Glapińskiemu, który podkreśla nikłe szanse na normalizację polityki pieniężnej do końca kadencji obecnej RPP. Prezes przypomina, że na wysoką inflację wpływ mają głównie ceny administrowane, na co polityka pieniężna banku centralnego nie ma wpływu.  również na EUR/PLN jest piątek nieco wyżej przy 4,5690, a notowania USD/PLN odbijają do 3,78. Powyżej poziomów odniesienia znalazł się też kurs GBP/PLN, który w piątek osiąga wartość 5,2550.Notowania EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.