Dolar napiera na waluty EM

03-03-2021 13:09
Lekkie pogorszenie nastrojów na rynku FX wpływa na spadek notowań walut rozwijających się, niemniej w środę wykazują się one względną stabilnością.
Dolar napiera na waluty EM

Początek dnia na rynku walutowym upłynął pod znakiem risk-on, ale w okolicy południa przyszedł czas na minimalne studzenie nastrojów. Kurs EUR/USD spadł na dziennie minima, co implikuje ruch na rynkach wschodzących. Notowania EUR/USD znajdują się w okolicy 1,2070.

Słabość euro uwidacznia się w notowaniach walut EM. W środę wszystkie waluty regionu Europy Środkowo-Wschodniej znajdują się nad kreską w relacji z euro. Kurs EUR/CZK spada w okolice 26,10 pkt., a EUR/HUF szoruje po dziennych minimach na poziomie 364 pkt.

Również złoty w parze z euro pozostaje silny. Kurs EUR/PLN spada do poziomu 4,5360. Zdecydowanie gorzej rodzima waluta wypada w starciu z dolarem oraz funtem. Kurs GBP/PLN wciąż pozostaje wysoki w okolicy 5,2465. Nieoczekiwanie na dzienne maksima wspiął się USD/PLN. Kurs testuje dwustu sesyjną średnią kroczącą, która jednak stanowi silny opór (broniła się kilkukrotnie). Niewiele czynników fundamentalnych przemawia za słabością złotego. Aprecjacja dolara jest o tyle zaskakująca, że nastąpiła po ustąpieniu wzrostu rentowności papierów skarbowych.

Notowania USDPLN, interwał: H1, źródło: TMS BrokersNotowania USDPLN, interwał: H1, źródło: TMS Brokers

Wraz z dynamicznym wzrostem ceny ropy naftowej, presję dolara odpiera rosyjski rubel. Kurs znalazł się w środę na poziomie 73,76 pkt.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.