Dolar dziś mocny. EURUSD w kluczowym miejscu

16-01-2024 13:25
Kurs głównej pary walutowej zniżkuje dziś poniżej poziomu 1,09 wyznaczając jak na razie lokalne minima w okolicy 1,0870. Notowania znalazły się na technicznym wsparciu, który stanowi linię trendu wzrostowego łączącą minima z października oraz grudnia 2023 roku.
Dolar dziś mocny. EURUSD w kluczowym miejscu
Wykres EUR/USD, interwał dzienny, źródło: Oanda TMS Brokers

Nowe tegoroczne dołki na EUR/USD właśnie zostały wyznaczone. Po dniu przerwy spowodowanej świętem Martina Luthera Kinga w USA, na rynek walutowy wraca wyższa zmienność. Silniejszy dolar to po części efekt napięć i spekulacji na temat wojny między Rosją a NATO. USD w takich okolicznościach podwyższonej awersji do ryzyka stanowi często rolę waluty pierwszego wyboru. O niechęci do ryzyka świadczą chociażby spadające indeksy w Europie oraz znajdujące się „pod kreską” kontrakty futures na benchmakri z USA.

Silniejszy dolar może również wynikać z faktu, że rynek nieco koryguje swoja zbyt optymistyczną  wycenę prawdopodobieństwo pierwszej obniżki stóp w USA. Jeszcze w piątek marcowy ruch w dół posiadał blisko 80 proc. szans na realizację. Teraz jest to ok 70 proc.

Kurs EUR/USD znalazł się dziś na technicznym wsparciu wyznaczonym przez dolną bandę kanału wzrostowego. W tych okolicach wypadają również dwa zniesienia wewnętrze Fibo (61,8 proc. oraz 38,2 proc.). Aktualne spadki (te od końca grudnia 2023 roku) są jak na razie mniejszej rozpiętości porównując je do korekty z początku poprzedniego miesiąca.  

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.