Dobre wyniki ankiet Ifo

24-06-2021 10:17
Dobra sytuacja epidemiczna w Europie przekłada się na wzmożoną aktywność ekonomiczną i lepsze nastroje w gospodarce. W czerwcu wartość indeksu Ifo wyniosła 101,8 pkt., przy prognozach na poziomie 100,7 pkt.
Dobre wyniki ankiet Ifo

Rozkładając wyniki na czynniki pierwsze widzimy, że sytuacja w największej europejskiej gospodarce poprawia się zarówno po stronie oceny bieżącej (99,6 pkt. vs 65,7 pkt. poprzednio) jak i w ocenie perspektyw (104 pkt. vs 102,9 pkt. poprzednio).  

Pozytywnie na wyniki ankiet koniunktury wpływa sytuacja epidemiczna i szeroko zakrojona akcja szczepień populacyjnych, która pozwala na śmielsze luzowanie restrykcji. Popyt wewnętrzny będzie się systematycznie odbudowywał, a szybkie uregulowanie kwestii podróży po Europie (zbliża się okres wakacyjny) daje szanse na poprawę sytuacji w turystyce i branżach z nią związanych.

Dane nie wpływają na decyzje inwestycyjne. Kurs EUR/USD znajduje się na poziomie 1,1930 – nieznacznie powyżej poziomów odniesienia. Odczyty nie mają większego wpływu na decyzje EBC, który utrzymuje gołębie nastawienie, toteż na rynku brakuje argumentów za większą aprecjacją euro. O 0,4 proc. zwyżkują notowania kontraktu DE30. 

Notowania instrumentu EUR/USD, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania instrumentu EUR/USD, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne