Dobre dane wspierają euro

09-03-2021 11:22
Rewizja odczytu dynamiki PKB za 4Q20 w strefie euro daje dodatkowy wiatr w żagle euro. Kurs EUR/USD dynamicznie odbija we wtorek i walczy o odrobienie części strat.
Dobre dane wspierają euro

We wtorek o 11:00 poznaliśmy ostateczne dane Eurostatu o dynamice PKB w strefie euro. Z danych wynika, że w ostatnim kwartale ubiegłego roku PKB skurczyło się o 4,9 proc. r/r oraz o 0,7 proc. kw/kw. Publikacja kreuje mieszany obraz sytuacji w europejskiej gospodarce pod koniec ubiegłego roku. Wstępne odczyty plasowały się na poziomie  -5 proc. r/r oraz -0,7 proc. kw/kw. Do słabszego kwartału względem 3Q20 przyczynił się z pewnością spadek konsumpcji o 3 proc., co było efektem ograniczeń mających stłumić drugą falę pandemii COVID19.

Publikacja wprawdzie daje fundamentalne podstawy do aprecjacji euro, ale ma ograniczony wpływ na rynek, który już wcześniej zdecydował, w którym kierunku zamierza podążać we wtorek. Kurs EUR/USD zyskuje 0,4 proc. i wraca powyżej poziomu 1,19. Kilkanaście minut po publikacji główna para walutowa notowana jest na poziomie 1,1940 pkt.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.