Decyzja EBC już o 14:15. Co zrobi Lagarde?

14-12-2023 13:46
EBC niemal na pewno utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie na grudniowym posiedzeniu. Pytanie brzmi, w jakim stopniu dostosuje się do agresywnych wycen rynku dotyczących obniżek stóp w 2024 roku.
Decyzja EBC już o 14:15. Co zrobi Lagarde?

Przed grudniowym posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego pojawia się coraz więcej dowodów na to, że Rada Prezesów jest podzielona w kwestii komunikatów przedstawianych rynkom. Ogólnie rzecz biorąc, arcy-jastrząb Isabel Schnabel dała mocno gołębie sygnały, wykluczając podwyżki stóp w tym tygodniu, a rynki wyceniają obecnie cięcia o 135 pb w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Ponowna ocena oczekiwań inflacyjnych przyczyniła się do obniżenia rynkowych stóp i zwiększenia oczekiwań na pierwsze cięcia kosztu pieniądz pod koniec pierwszego kwartału przyszłego roku. Wskazania rynkowe wskazują na przewidywane utrwalenie inflacji zasadniczej poniżej 2%.

Inflacja bazowa nadal jednak utrzymuje się na podwyższonym poziomie 3,6 proc. w ujęciu rocznym, co daje EBC wystarczający argument za tym aby zachować ostrożność w działaniu.

Rynek będzie skupiony na nowych prognozach banku, które mogą zostać obniżone, a to wzmocni spekulacje o możliwych cięciach.

W ostatnim czasie euro znajdowało się pod presją i było najgorzej radzącą sobie walutą w grupie krajów G10. Głównym czynnikiem była agresywnie „gołębia” wycena oczekiwań dotyczących stóp procentowych EBC, a komentarze Isabel Schnabel tuż przed okresem balck-out przed posiedzeniem jeszcze bardziej podsyciły niedźwiedzią narrację.

Wczorajszy Fed mógł wyznaczyć nowy kierunek dla innych banków centralnych. EBC być może będzie chciał kontynuować przejście do narracji niższych stóp, ale będzie to robił prawdopodobnie dużo łagodniej niż Rezerwa Federalna. Pamiętajmy, że amerykańska instytucja rozpoczęła cykl zacieśniania wcześniej niż bank europejski, i robiła to bardziej agresywnie wynosząc stopy procentowe na wyższy poziom niż jest on obecnie na Starym Kontynencie. Dodatkowo w Europie wciąż dynamika wynagrodzeń rośnie, co będzie podbijać wskaźniki CPI.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
71% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.