Czy Bank Anglii spełni oczekiwania rynku?

11-05-2023 10:07
W związku z utrzymującą się wysoką inflacją w Wielkiej Brytanii rynek zakłada, że Bank Anglii (BoE) podniesie swoją kluczową stopę procentową o kolejne 75 bps do lata, włączając w to dzisiejszy krok (13:00). Od rana GBP osłabia się względem USD. Na "kablu" widoczna jest ciekawa formacja techniczna.

Sama dzisiejsza decyzja może mieć mniejszy wpływ na GBP. Ruch o 25 punktów bazowych jest już w pełni wyceniony. Większe znaczenie może mieć schemat samego głosowania wśród członków komitetu i ewentualne wskazówki dotyczące przyszłej polityki pieniężnej. Rynek daje BoE kredyt zaufania, jeśli chodzi o walkę z inflacją poprzez zacieśnianie polityki monetarnej. Jeśli bank nie spełni dziś oczekiwań dotyczących restrykcyjnego podejścia, ponieważ obawia się, że dotychczasowe podwyżki stóp mogą znacząco wpłynąć na gospodarkę, mimo że wbrew jego oczekiwaniom wytrzymała ona całkiem dobrze, funt szterling prawdopodobnie dość szybko ponownie osłabnie.  

Dziś rano zauważalny jest ruch w dół pary GBPUSD. Kurs aktualnie wynosi 1,2570. Na wykresie wyraźnie została zaznaczona formacja podwójnego szczytu, która w teorii zapowiada nieco większa korektę. Notowania obecnie „przełamują” teoretyczną linię szyi.

Wykres GBP/USD, interwał H4, źródło: Oanda TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.