Cud nad Nasdaq-iem

01-02-2022 09:32
Nasdaq Composite rzutem na taśmę dokonał w ciągu 2 ostatnich sesji czegoś zdawałoby się jeszcze w piątek rano bardzo mało prawdopodobnego. Wczoraj wzrósł o +3,41 proc., co w połączeniu z piątkową zwyżką o +3,13 proc. dało łącznie w 2 sesje wzrost o +6,65 proc., który pozwolił temu indeksowi uniknąć ustanowienia historycznego rekordu styczniowej słabości. Ten nadal dzierżony jest przez styczeń 2008 (-9,89 proc. wobec -9,49 proc. w tym roku).
Cud nad Nasdaq-iem

W tym zestawieniu słabych styczniów na Nasdaq-u trzecie miejsce zajmuje pierwszy miesiąc 1990 roku (-8,58 proc.). Można zauważyć, że i w 2008 roku i w 1990 roku w gospodarce USA rozegrała się recesja (w 1990 roku była efektem szoku naftowego wywołanego inwazją Iraku na Kuwejt; to swoją drogą może budzić nieprzyjemne skojarzenia w kontekście ostatnich ruchów Rosji przy granicy z Ukrainą). Dla S&P 500 (-5,26 proc.) to był najgorszy miesiąc od marca 2020, czyli od czasu paniki wywołanej pojawieniem się pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Kontrakty na amerykańskie indeksy były dziś rano na lekkich plusach. 

Dziś rozpoczął się nowy rok w chińskich kalendarzu księżycowym („Rok Tygrysa”) w związku z tym duża część azjatyckich rynków była zamknięta. Na tych czynnych główne indeksy rosły (najwięcej o 1,51 proc. na Filipinach).

W Europie główne indeksy rosły na początku dzisiejszej sesji generalnie o mniej więcej 1 proc. (DAX-30 +1 proc., WIG-20 +0,86 proc.). Na GPW akcje wszystkich składników WIG-u 20 otworzyły się na plusie za wyjątkiem akcji Mercator Medical, które minimalnie taniały.

Rentowności amerykańskich 10-latek pozostawały okolicach piątkowego zamknięcia (1,78 proc.), a tych w Europie minimalnie rosła generalnie przebywając w okolicach ostatnio ustanawianych cyklicznych maksimów.

Na rynkach towarowych nadal zwracały uwagę najwyższe od 2011 roku ceny kontraktów na bawełnę. Ciekawie wygląda wykres ceny kontraktów na żywiec wołowy na CME. Pod koniec listopada ub.r. wybił się on powyżej poziomów szczytów z lat 2017-2021 najwyraźniej opuszczając górą szeroką ponad 5-letnią konsolidację.

Kurs Bitcoina względem amerykańskiego dolara nieśmiało (+0,4 proc.) zbliżał się do ważnego poziomu oporu w okolicach 40000 USD wyznaczanego przez górne ograniczenie kanału rozpoczętego w listopadzie trendu spadkowego oraz minima z września 2021 i początku stycznia br.

PMI dla polskiego sektora przemysłowego spadł w styczniu do 54,5 pkt w styczniu br. wobec z 56,1 pkt zanotowanych w grudniu i oczekiwań na poziomie 56,4 pkt.

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.