Brytyjskie usługi inne niż wszystkie

07-04-2021 10:46
Dynamicznie postępujący proces szczepień populacyjnych w Wielkiej Brytanii pozwala na stopniowe przywracanie aktywności w sektorze usługowym. Przekłada się to na dobre odczyty wskaźników koniunktury.
Brytyjskie usługi inne niż wszystkie

W marcu ostateczna wartości wskaźnika PMI przygotowanego przez instytut IHS Markit wyniosła 56,3 pkt. i była nieznacznie niższa od wstępnego odczytu, który kształtował się na poziomie 56,8 pkt. Wynik ankiet wśród menedżerów na wyspach różni się od tych z kontynentalnej części Europy, gdyż sytuacja epidemiczna w Wielkiej Brytanii jest zgoła odmienna.

Kraj najtrudniejszy okres pandemii ma już za sobą, a postęp w szczepieniach przeciwko COVID19 pozwala na luzowania restrykcji. Z opisu badania wynika, że przekłada się na wzrost popytu na pracę. Menedżerowie wskazali również na najwyższą od 33 miesięcy dynamikę wzrostu cen.

Perspektywy dla brytyjskiej gospodarki są znacznie lepsze niż dla strefy euro. Kraj zaszczepił już niemal 40 proc. dorosłej populacji, co pozwala na znaczące poluzowanie ograniczeń i pozwoli szybciej wejść na ścieżkę wzrostu gospodarczego. Niewiadomą pozostaje efekt brexitu dla sektora usług, ale aktualnie kluczowym polem walki o odbicie w gospodarce jest epidemia, a kwestia brexitu powróci w momencie  zażegnania problemu koronawirusa.

W środę funt należy do najsilniejszych walut z przestrzeni G10, ale na wykresie widoczne jest głównie odreagowanie spadków. Kurs GBP/USD znajduje się na poziomie 1,3822.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.