BoE: rozszerza interwencję

11-10-2022 12:04
W ostatnich dniach ponownie mocno wzrosły rentowności brytyjskich obligacji. Wczoraj przekroczyły poziom 4,5 proc. Bank Anglii zdecydował się na rozszerzenie interwencji w celu próby uspokojenia rynku obligacji. Na rynku FX panuje wyjątkowy spokój. GBP od połowy ubiegłego tygodnia lekko osłabia się w relacji do USD. Załamanie na funcie z końca września zostało w dużej częście odrobione.

W poniedziałek BoE powiedział, że zwiększy wielkość dziennych zakupów obligacji i wdroży dodatkowe środki "w celu wsparcia uporządkowanego zakończenia" swoich planów awaryjnego skupu obligacji.

Instytucja będzie teraz kupowała obligacje o wartości do 10 mld funtów (11 mld USD), w porównaniu z poprzednim limitem aukcyjnym wynoszącym 5 mld funtów (5,5 mld USD).

Ostatecznie jednak działania BoE nie zmieniają faktu, że plany cięcia podatków przez brytyjski rząd zszokowały rynki. Rząd nie wydaje się być skłonny do realnych ustępstw i dopiero okaże się, czy kanclerz Kwasi Kwarteng będzie w stanie uspokoić rynki co do stabilności finansów państwa, gdy przedstawi swój plan fiskalny pod koniec miesiąca (31 października, wcześniej planowano podać szczegóły 23 listopada). Nerwowość prawdopodobnie pozostanie na razie wysoka, a w rezultacie również ryzyko spadkowe dla funta szterlinga.

Rentowność 10 - letnich obligacji rządowych UK, źródło: Bloomberg

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.