Banki na GPW rosną

03-01-2022 12:38
Na dzisiejszej sesji indeks WIG-Banki rośnie 2,16 proc. Od roku benchmark ten zyskał niespełna 83 proc. Rynek oczekuje, że jutro, na wcześniejszym posiedzeniu RPP stopy procentowe w Polsce ponownie zostaną podniesione. Oczekuje się ruchu o 50 bps. do poziomu 2,25 proc. Bank Ochrony Środowiska zyskuje ok 7 proc. Millennium 5,4 proc., MBank 4,7 proc., Getin Noble 4,2 proc. a Pekao 3,7 proc.
Banki na GPW rosną

Wyższe stopy procentowe mogą podbić zyski banków w tym roku. Wzrost stawki referencyjnej podniesie średnie oprocentowanie kredytów. Jutrzejsza decyzja RPP to prawdopodobnie nie ostatnia w rozpoczętym roku. Przypomnijmy, że NBP podniósł w ostatnim czasie koszt pieniądza trzykrotnie. Za pierwszym razem o 40 bps, za drugim o 75 bps a za trzecim o 50 bps. 
Sektor bankowy ma blisko 1,1 bln zł kredytów złotowych. Średnie oprocentowanie jest na poziomie 3,22 proc. Z kolei wielkość depozytów wynosi 1,57 bln zł oprocentowanych po 0,06 proc. 

Wykres indeksu WIG Banki, źródło: Bloomberg

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.