Bank Czech podnosi stopy do 2,75 proc.

04-11-2021 14:58
Bank Centralny Czech to kolejna instytucja, która zaskakuje rynki. Tym razem oczekiwana podwyżka wg agencji Bloomberg była na poziomie 75 bps a okazała się o 50 bps wyższa. Poprzednia główna stopa była na poziomie 1,5 proc.
Bank Czech podnosi stopy do 2,75 proc.

Rynek wyceniał skromniejszą podwyżkę o 75 bps, do 2,25 proc. Ruch o 125 bps jest dużym zaskoczeniem. Oczekiwania mocniejszej normalizacji wzrosły gwałtownie po tym jak wrześniowa inflacja zaskoczyła skokiem do 4,9 proc. co skłoniło szefa Banku Jiriego Rusnoka do niewykluczenia większego ruchu niż 25 bps w listopadzie aby stawić czoło spirali cen płac. Wicegubernator Tomas Nidetzky powiedział pod koniec października, że nie będzie to standardowa podwyżka o 25 bps dodając także, że oczekuje on debaty na temat tego, czy kolejny ruch powinien być na poziomie 50 czy 75 bps. Tą decyzją CNB osiągnęło poziom stóp procentowych w przedziale 2,75 – 3 proc. który uważa za neutralny. Moim zdaniem możliwy jest jeszcze jeden ruch do 3 proc. i wówczas może nastąpić pauza w kolejnych decyzjach.  

Widać, że restrykcyjne podejście Banku Czech wspiera siłę waluty i będzie to robić w krótkim i średnim terminie. Dojście pary walutowej EURCZK do 25,26 wydaje się być przesądzone. Tam wypada horyzontalne wsparcie, od którego notowania kilkukrotnie już na przełomie ostatnich miesięcy odbijały się i nie były w stanie przełamać trwale tego poziomu.

Wykres EUR/CZK, interwał dzienny, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.