Bailey z BoE: sytuacja wygląda nieco lepiej niż kilka miesięcy temu

17-05-2023 13:29
Gubernator Banku Anglii Andrew Bailey powiedział w środę, że istnieją pewne oznaki ochłodzenia presji inflacyjnej na brytyjskim rynku pracy, ale jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, że ryzyko związane z niedoborem pracowników zostało zażegnane. GBP umacnia się w relacji do USD.

"Istnieją oznaki, że rynek pracy nieco się rozluźnia" - powiedział Bailey – prezes Banku Anglii w przemówieniu do Brytyjskich Izb Handlowych, powołując się na wzrost liczby osób poszukujących pracy i spadek liczby wakatów w danych opublikowanych we wtorek. Dodał, że wzrost płac może ulec dalszemu złagodzeniu jeszcze w tym roku. Wciąż jednak uważa on, że rynek pracy jest nadal napięty a sygnały ochłodzenia pojawiają się w wolniejszym tempie niż oczekiwano w lutym.

Przypomnijmy, że Bank Anglii w ubiegłym tygodniu podniósł stopy procentowe po raz dwunasty z rzędu, do poziomu  4,5 proc. , a inwestorzy w środę wyceniali mniej więcej dwie na trzy szanse na kolejną podwyżkę o 25 punktów bazowych na czerwcowym posiedzeniu banku centralnego.

BoE zapowiedział, że będzie uważnie obserwować napływające dane makro przed podjęciem kolejnej decyzji (22 czerwca). Do tego czasu rynek pozna dwa zestawy danych o inflacji oraz paczkę danych z rynku pracy.

Rynek aktualnie wycenia 75 proc. szans na kolejny ruch w górę o 25 bps. na czerwcowym posiedzeniu. GBP umacnia się dziś w relacji do USD mniej więcej od godz. 10:00 Aktualnie kurs GBP/USD wskazuje 1,2460

Wykres GBP/USD, dane 1-godzinowe, źródło: Bloomberg

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.