Amerykanie wydają mniej

29-01-2021 14:52
Pomimo wyraźnego wzrostu przychodów amerykanów, głównie podsycanego wypłatami czeków stymulacyjnych, wydatki obywateli USA spadły drugi miesiąc z rzędu, co dobitnie pokazuje, jak pandemia i restrykcje gospodarcze wpływają na zachowania konsumentów.
Amerykanie wydają mniej

O 0,6 proc. m/m wzrosły dochody amerykanów, natomiast wydatki spadły w grudniu o 0,2 proc. m/m. W dużej mierze to efekt braku możliwości realizacji popytu w związku z ograniczeniami epidemicznymi. Niemniej spadek wypadków nadal jest mniejszy niż oczekiwał rynek, co w pewnym sensie jest optymistyczne. Przy stopniowym znoszeniu restrykcji, amerykanie będą chcieli zrealizować odroczony popyt, co może pozytywnie przełożyć się na tempo odbicia gospodarczego.

W grudniu odnotowano również wzrost wartości wskaźnika PCE Core, do poziomu 1,5 proc. r/r. W odniesieniu do miesiąca poprzedzającego, zanotowano wzrost o 0,3 proc. Wskaźnik dynamiki cen dób pokazuje, że ceny podstawowych produktów konsumowanych przez amerykańskie gospodarstwa domowe rosły.

W obliczu dobrze utrwalonych nastrojów rynkowych dane zostały całkowicie zmarginalizowane. Zarówno rynek akcji jak i FX poruszają według wcześniej ustalonego schematu. Niecałą godzinę przed startem Wall Street, ceny kontraktów na amerykańskie benchmarki znajdują się minimalnie nad kreską. Dolar amerykański pozostaje słabszy względem wszystkich walut z koszyka G10, z wyjątkiem jena.

Zastrzeżenia prawne