Akceptacja polskiego KPO, wizyta przewodniczącej KE

02-06-2022 13:34
Wczoraj Komisja Europejska zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy (KPO). Dzisiaj w związku z tym odbywa się wizyta przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen. O 15.30 spotka się z premierem Morawieckim.
Akceptacja polskiego KPO, wizyta przewodniczącej KE

Warunkiem jest spełnienie narzuconych warunków. Jest to między innymi wprowadzenie reformy o niezależności i bezstronności sędziów, likwidacja Izby Dyscyplinarnej, oraz wprowadzenie zmian do regulaminu  sejmowego odnośnie zablokowania możliwości wprowadzania ustaw w przyśpieszonych procedurach. Reformy sądowe powinny zostać wprowadzone do końca czerwca tego roku, aby zagwarantować 

Pierwszej płatności możemy się spodziewać na początku października. Pierwsza część będzie prawdopodobnie wysokości 4,5 mld. euro. Łącznie Polska wnioskowała o ok. 24 mld. euro grantów, oraz o 11,5 mld. euro w formie pożyczek.

Na zachowanie złotego przyszłościowo na pewno będą miały poszczególne transze wypłacane w przyszłości. Największą zmienność powinniśmy zauważyć na EUR/PLN, gdyż fundusze zostaną wymienione na PLN na otwartym rynku.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.