Policzone dni ilościowego luzowania

Opinie   •   16-12-2013 14:33
Nieustannie przybywa argumentów za szybkim zakończeniem ery ilościowego luzowania polityki pieniężnej przez Rezerwę Federalną.
Płytki rynek w grudniu potwierdza zmiana obrotów na NYSE m/m (proc.) <span> Źródło: Bloomberg <span>

Tapering bardziej prawdopodobny

Część z nich powiązana jest z kwestią wiarygodności, która dla kończącego kadencję Bernanke może urosnąć do rangi priorytetu. Przecież w czerwcu szef Fed obwieścił, że jeśli dane będą zgodne z projekcjami Fed, to byłoby rzeczą wskazaną by ograniczyć tempo skupu aktywów w drugiej części roku. W tym kontekście podkreślić należy szczególnie obniżenie się stopy bezrobocia w listopadzie do 7 proc. – we wcześniejszych wypowiedziach decydentów poziom ten przewijał się jako wystarczający nie do ograniczenia a do całkowitego wygaszenia ilościowego luzowania. Polityka Fed w wyniku kurczenia się rynku MBS staje się coraz łagodniejsza - Rezerwa Federalna utrzymując tempo skupu, zwiększa swoje relatywne zaangażowanie w zakresie aktywów powiązanych z rynkiem nieruchomości. Kolejnym godnym odnotowania aspektem jest zaplanowana konferencja prasowa, która stwarza dogodną okazję do umotywowania decyzji. Wraz z osiągnięciem konsensusu w sprawie polityki fiskalnej w amerykańskim Kongresie, zdezaktualizowała się też groźba kolejnego kryzysu politycznego, czyli czynnik zagrożenia dla gospodarki, który odwiódł część FOMC od ograniczenia skupu aktywów we wrześniu. Osłabienie dolara i stabilny rynek długu po dobrych danych z rynku pracy, mogły dodatkowo przekonać władze monetarne, że inwestorzy nie zareagują panicznie, ponieważ oswoili się z myślą, że mniej agresywne luzowanie to jeszcze nie zacieśnianie polityki.

Ograniczenie skupu nie będzie już szokiem

Przytoczony szereg przesłanek zwiększa prawdopodobieństwo ograniczenia tempa skupu aktywów w środę (szacujemy je na 40 proc.), ale nie przekonuje nas do zmiany prognozy zakładającej tapering na początku 2014 roku. Zamiast tego Fed jednoznacznie zasygnalizuje, że dni programu w obecnym kształcie są policzone. Jednocześnie spodziewamy się jednoznacznego forward guidance wycelowanego w ograniczenie wzrostu rentowności długu USA. Pewną zmianą może natomiast być ogłoszenie, że konferencje prasowe będą wieńczyć wszystkie posiedzenia FOMC, a nie cztery w roku jak ma to miejsce obecnie. Stało się bowiem normą, że rynek za najbardziej prawdopodobne terminy ogłaszania jakichkolwiek decyzji przyjmuje a priori te posiedzenia władz monetarnych, którym towarzyszy wystąpienie szefa Fed i sesja pytań ze strony mediów. Taki stan rzeczy na pewno nie jest optymalny z punktu widzenia skuteczności komunikacji z rynkiem.

Przeważy pragmatyzm

Za odsunięciem ograniczenia tempa skupu aktywów stoi oczywiście fakt, że rzeczywisty obraz rynku pracy jest znacznie mniej pozytywny, niż rysowany podstawowymi wskaźnikami. Średnia zmiana zatrudnienia poza rolnictwem w ostatnich miesiącach oscyluje wokół 200 tysięcy etatów. Utknięcie na tym pułapie przemawia za opóźnieniem ograniczenia tempa skupu aktywów. Co więcej, brak presji cenowej jest silnym kontrargumentem przeciwko obawom jastrzębiej frakcji w FOMC, że długa era ilościowego luzowania zagraża powstaniem ogromnego nawisu inflacyjnego. Wydaje się nam jednak, że kluczowym argumentem będzie pragmatyzm władz monetarnych. Choć percepcja prawdopodobieństwa ograniczenia tempa QE wzrosła, to jednak generalny pogląd jest taki, że władze Rezerwy Federalnej nie zdecydują się na taki krok. FOMC będzie zatem chciała uniknąć drugiego na przestrzeni zaledwie trzech miesięcy silnego (vide wrześniowa decyzja) zaskoczenia. Tym bardziej, że niemal bezpośrednio po posiedzeniu rozpoczyna się bożonarodzeniowy okres, gdy rynek tradycyjnie pogrąża się w letargu. Dla decydentów, których priorytetem jest utrzymanie rentowności długu w ryzach podczas procesu wychodzenia z programu ilościowego luzowania byłoby to znaczne ryzyko.

Alernatywne scenariusze dzielą niuanse

Realne alternatywy przed zbliżającym się posiedzeniem to minimalne zmniejszenie tempa skupu aktywów z bardzo jasnym przesłaniem dokładnie objaśniającym zamierzenia władz w najbliższej przyszłości. W takim scenariuszu ograniczony zostanie skup o 10 mld dolarów miesięcznie (po 5 mld MBS i obligacji skarbowych). Druga opcja to jednoznaczna zapowiedź, że taki krok będzie miał miejsce w I kwartale. Okazuje się zatem, że oba wyniki posiedzenia nie różnią się znacznie, a nawet w przypadku ograniczenia tempa skalę umocnienia dolara ograniczy wzrost oceny prawdopodobieństwa takiej decyzji w ostatnich tygodniach.

Złoto fundamentalnie skazane na przecenę

Klasą aktywów szczególnie narażoną na wygaszanie ilościowego luzowania przy braku presji inflacyjnej są metale szlachetne. Najbardziej wrażliwe na wzrost rentowności amerykańskich obligacji waluty do waluty surowcowe oraz procykliczne (AUD, NZD, CAD, SEK), a przede wszystkim reprezentanci emerging markets. W rezultacie złoty znalazłby się pod presją, ale znacznie mniejsza niż np. turecka lira, południowoafrykański rand, czy węgierski forint. Ograniczanie tempa skupu aktywów przez Fed stwarza zatem korzystne warunki do sformułowania strategii zakładającej wzrost siły złotego do wymienionych walut.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Bartosz Sawicki
Kierownik Departamentu Analiz
Bartosz Sawicki

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.