Start Wall Street: Wzrosty przed FED. Nvidia i Boeing na plusie

Flesz   •   19-03-2025 14:59
Główne indeksy giełdowe w USA rozpoczęły sesję na plusie, gdy inwestorzy czekają na decyzję Fed w sprawie stóp procentowych. Dow Jones wzrósł o 0.25%, Nasdaq 100 zwiększył się o 0.51%, a S&P 500 poszedł w górę o 0.37%. Równocześnie rynek analizuje spadek wniosków o kredyty hipoteczne o 6.2%, co może sugerować osłabienie aktywności na rynku nieruchomości. Inwestorzy zakładają dziś utrzymanie stóp procentowych na obecnym poziomie przez Fed (4.25-4.5%), jednak równie istotne będą projekcje makroekonomiczne FOMC, które zapewne wpłyną na przyszłe decyzje polityki monetarnej.
Start Wall Street: Wzrosty przed FED. Nvidia i Boeing na plusie

Zdaniem Kevina Hassetta, dyrektora Narodowej Rady Ekonomicznej w USA, Fed prawdopodobnie utrzyma stopy procentowe, przechodząc na „tryb kontrolny”. Hassett przewiduje również, że Kongres niemal na pewno przedłuży cięcia podatkowe z pierwszej kadencji Trumpa, a firmy coraz częściej przenoszą produkcję samochodów do USA z obawy przed nowymi taryfami. Administracja Trumpa przygotowuje się do nałożenia nowych ceł 2 kwietnia, których wartość może sięgnąć bilionów dolarów. Do tej pory taryfy wzrosły na towary o wartości 800 mld USD z Chin, Meksyku i Kanady, a ekonomiści ostrzegają, że kolejne podwyżki mogą znacznie zwiększyć koszty dla amerykańskich firm i konsumentów, pogłębiając napięcia handlowe i wpływając negatywnie na globalne łańcuchy dostaw.

Na rynku technologicznym Super Micro Computer zaprezentowało nowy serwer Petascale do obciążeń AI, wykorzystujący NVIDIA Grace CPU Superchip, który cechuje się wysoką wydajnością przy niższym zużyciu energii w porównaniu do tradycyjnych systemów x86. Nvidia na konferencji GTC ogłosiła premierę nowości, w tym DGX SuperPOD, Blackwell Ultra, RTX PRO Blackwell oraz platformy Isaac GR00T N1 dla robotyki humanoidalnej. Współpraca z Foxconn, GM, Hyundai, Mercedes-Benz i Pegatron ma przyspieszyć cyfryzację przemysłu, a Siemens, Ansys, Altair i Synopsys planują wykorzystać technologię Blackwell do symulacji inżynieryjnych. Na otwarciu Super Micro Computer wzrosło o 1.65%, a Nvidia o 1.47%.

W sektorze lotniczym Japan Airlines zamówiło 17 samolotów Boeing 737-8, planując również zakup 10 Boeingów 787-9 oraz 20 Airbusów A350-900. Jednak nowe cła mogą podnieść cenę Boeinga 787 nawet o 40 mln USD, co zwiększa konkurencyjność Airbusa. Mimo to analitycy Goldman Sachs przewidują, że przychody Boeinga wzrosną do 105.1 mld USD do 2027 r. Na początku sesji Boeing otworzył się z luką +2% i kontynuował wzrosty.

Na Bliskim Wschodzie Izrael kontynuuje operacje wojskowe w Strefie Gazy, uderzając w bazę Hamasu oraz statki podejrzewane o udział w działaniach terrorystycznych. Działania militarne są konsekwencją nieudanych negocjacji w sprawie uwolnienia izraelskich zakładników, co dodatkowo podnosi napięcia w regionie. Ropa obecnie wyceniana jest na poziomie 67.028 USD i zyskuje dziś 0.23%. Złoto obecnie jest na poziomie wczorajszego zamknięcia, ale w czasie porannej sesji zdażyło wybić nowy ATH na 3045 USD.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Krzysztof Kamiński
Krzysztof Kamiński

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.