Start Wall Street: amerykańskie indeksy "w odwrocie"

Flesz   •   31-03-2025 16:06
W poniedziałek amerykańskie indeksy giełdowe otworzyły się znacznymi spadkami, ponieważ inwestorzy zaczęli unikać ryzykownych aktywów w obliczu narastających obaw, że nadchodzące ogłoszenie przez administrację Trumpa szeroko zakrojonych planów taryfowych może zaszkodzić globalnej gospodarce.
Start Wall Street: Nasdaq Composite traci już 2 proc.

W poniedziałek amerykańskie indeksy giełdowe otworzyły się znacznymi spadkami, ponieważ inwestorzy zaczęli unikać ryzykownych aktywów w obliczu narastających obaw, że nadchodzące ogłoszenie przez administrację Trumpa szeroko zakrojonych planów taryfowych może zaszkodzić globalnej gospodarce.

Akcje spadły na całym świecie, rentowności obligacji obniżyły się  a złoto osiągnęło kolejny rekordowy poziom – inwestorzy przygotowują się na zapowiedź ceł przez prezydenta Donalda Trumpa, co wzmaga obawy o szerszą wojnę handlową w czasie, gdy gospodarka wykazuje oznaki spowolnienia.

Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych spadła o pięć punktów bazowych do 4,20 proc

Indeks Dow Jones Industrial spadł o 290,65 punktu, czyli 0,68 proc., do poziomu 41 293,25.

Indeks szerokiego rynku SP 500 stracił 56,93 punktu, czyli 1,01 proc., osiągając poziom 5 524,77.

Technologiczny Nasdaq Composite spadł o 277,34 punktu, czyli 1,58 proc., do poziomu 17 039,68.

Goldman Sachs podniósł prawdopodobieństwo recesji w USA do 35 proc. z 20 proc. i przewiduje więcej obniżek stóp procentowych przez Rezerwę Federalną, ponieważ cła prezydenta Donalda Trumpa wstrząsają globalną gospodarką i burzą rynki finansowe.

Trump powiedział w niedzielę, że jego wzajemne taryfy, które zostaną ogłoszone w tym tygodniu, obejmą wszystkie kraje, a nie tylko ograniczoną ich liczbę, co wywołało niepokój na globalnych rynkach finansowych w związku z obawami o spowolnienie gospodarcze.

W osobnej notatce Goldman również obniżył swoją prognozę dla indeksu SP 500 na koniec roku — już po raz drugi w tym miesiącu — do 5700 punktów z 6200, co jest najniższym poziomem wśród domów maklerskich z Wall Street. Kolejną najniższą prognozę przedstawił Barclays – 5900 punktów.

Europa — według ostrzeżenia Goldmana — ma poradzić sobie gorzej niż Stany Zjednoczone, ponieważ prognozuje się, że gospodarka regionu może wejść w „techniczną” recesję w tym roku.

Indeks Chicago PMI urósł z poziomu 45,5 pkt. do 47,6 pkt. Co dało wynik powyżej oczekiwań. 

Zgodnie z najnowszymi danymi opublikowanymi przez niemiecki urząd statystyczny Destatis 31 marca 2025 roku, roczna inflacja CPI (wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych) w Niemczech wyniosła wstępnie +2,2 proc., co jest zgodne z oczekiwaniami rynku. W ujęciu miesięcznym wzrost cen wyniósł +0,3 proc., co było nieco słabszym wynikiem niż oczekiwane +0,4 proc. Dla porównania, w lutym inflacja wyniosła odpowiednio +2,3 proc. r/r oraz +0,4 proc. m/m.

Dziś rano poznaliśmy inflację w naszym kraju za marzec. Wyniosła ona 4,9 proc. w ujęciu rok do roku a wzrost miesiąc do miesiąca uplasował się na poziomie 0,1 proc. To wynik poniżej rynkowych oczekiwań i kolejny argument za obniżką stóp procentowych przez RPP. Złoty stracił nieznacznie po danych, kursy EUR/PLN oraz USD/PLN urosły odpowiednio do 4,1845 oraz 3,8650. Są to wstępne wyniki, pełne poznamy tuż przed Wielkanocą 15 kwietnia. W ostatnim czasie wiceprezeska NBP (Kightley) oficjalnie wyraziła swoje stanowisko w sprawie polityki monetarnej w naszym kraju uznając, że obecnie nie ma przestrzeni do cięć.

 

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.