Stabilny rynek pracy w USA kontrastuje z pogarszającą się kondycją przemysłu

Flesz   •   01-04-2025 16:28
W marcu 2025 roku amerykański sektor przemysłowy ponownie znalazł się w fazie recesji. Z najnowszego raportu ISM Manufacturing PMI wynika, że wskaźnik aktywności przemysłowej spadł do poziomu 49.0 punktów, co oznacza powrót do kurczenia się sektora po zaledwie dwóch miesiącach umiarkowanego wzrostu. W lutym indeks wynosił jeszcze 50.3 punktu, a każdy odczyt poniżej 50.0 oznacza spadek aktywności gospodarczej.
Stabilny rynek pracy w USA kontrastuje z pogarszającą się kondycją przemysłu

Spadek wskaźnika PMI był napędzany pogorszeniem się niemal wszystkich kluczowych komponentów raportu. Zamówienia nowych produktów obniżyły się do poziomu 45.2 punktów, co oznacza drugi z rzędu miesiąc spadków. Produkcja również wróciła do tendencji spadkowej, osiągając 48.3 punktów. Jeszcze większe zaniepokojenie budzi sytuacja na rynku pracy – wskaźnik zatrudnienia obniżył się do 44.7 punktów, co wskazuje na głębsze ograniczanie etatów i coraz powszechniejsze stosowanie tzw. destaffingu, czyli redukcji zatrudnienia bez formalnych zwolnień.

Z drugiej strony, wskaźnik cen wzrósł aż o 7 punktów do poziomu 69.4, co odzwierciedla nasilające się presje inflacyjne – głównie w efekcie rosnących kosztów surowców, związanych z obawami o nowe cła i zakłócenia w globalnym handlu. Wzrosły również zapasy (53.4), ponieważ firmy zaczęły gromadzić zasoby, przygotowując się na potencjalne zakłócenia dostaw. Jednocześnie portfel zaległych zamówień nadal się kurczył (44.5), podobnie jak popyt zagraniczny, czego dowodem jest spadek wskaźnika nowych zamówień eksportowych do poziomu 49.6.

Według przewodniczącego ISM, Tima Fiore’a, firmy rewidują w dół swoje plany produkcyjne, co wynika z malejącego popytu i coraz większej niepewności dotyczącej przyszłości gospodarczej. Szacuje się, że aż 46.0% przemysłowego PKB znajdowało się w fazie spadkowej w marcu, w porównaniu z 24.0% w lutym.

Pomimo ogólnego spowolnienia, kilka branż odnotowało wzrost, w tym przemysł tekstylny, sektor produktów naftowych i węglowych, produkcja metali i elektroniki, materiały niemetaliczne, transport oraz sprzęt AGD i elektryczny. Natomiast branże takie jak produkcja drewna, papieru, tworzyw sztucznych, chemii, żywności, mebli i maszyn znalazły się w fazie spadkowej.

Z kolei lutowy raport JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) opublikowany przez Biuro Statystyki Pracy wskazuje na stabilizację sytuacji na amerykańskim rynku pracy. Liczba ofert zatrudnienia utrzymała się na poziomie 7.6 miliona, a stopa wakatów pozostała bez zmian i wyniosła 4.5%. Również wskaźniki zatrudnień i odejść nie wykazały istotnych zmian – liczba zatrudnionych wyniosła 5.4 miliona (stopa 3.4%), natomiast liczba odejść ogółem wyniosła 5.3 miliona (stopa 3.3%).

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.