RPP utrzymała stopy ale PLN zyskał nieznacznie

Komunikat po posiedzeniu RPP jak również najnowsze projekcje sugerują, że “jastrzębie” stanowisko powinno zostać podtrzymane. Podniesione prognozy inflacji na 2025 rok oraz 2027 rok przy jednoczesnej rewizji w górę szacunków PKB (2025 3,8 proc., 2026 3,0 proc.) możemy się spodziewać, że perspektywa pierwszej obniżki stóp procentowych w Polsce może się nieco oddalić. Rada wciąż widzi zagrożenie ze strony wzrostu cen energii po ich uwolnieniu pod koniec tego roku. Teoretycznie podtrzymanie “jastrzębiego” stanowiska na dzisiejszej konferencji powinno wspierać siłę PLN, jednak globalne nastroje mogą w każdej chwili doprowadzić do jego deprecjacji. Wczoraj oraz dziś widoczny jest wzrost stawek kontraktów FRA (6x9 urósł powyżej 5,31 proc. a 9x12 do 4,95 proc.) na stopę procentową w Polsce. Z kolei wg ankiety Bloomberga, pierwszy obniżek możemy się spodziewać w III kwartale tego roku (na koniec 2025 mediana wskazuje 5,30 proc.).W przypadku kiedy pierwsze cięcie zostanie zasygnalizowane na termine I kwartału 2026, wówczas rynek będzie to interpretował jako zaostrzenie restrykcyjnego podejścia RPP i może być korzystne dla PLN.
Ceny konsumpcyjne w USA wzrosły w lutym mniej niż oczekiwano, ale poprawa ta prawdopodobnie jest tymczasowa w obliczu agresywnych ceł na import, które w nadchodzących miesiącach mają podnieść koszt większości towarów. Na skutek danych dolar amerykański mimo wszystko lekko zyskał na wartości. Rynek kontraktów Fed Funds Futures zmniejszył oczekiwania na cięcia stóp procentowych w USA.
Indeks cen konsumpcyjnych w Stanach Zjednoczonych wzrósł z zeszłym miesiącu o 0,2 proc. z 0,5 proc. w styczniu w ujęciu miesiąc do miesiąca. Rok do roku CPI zwyżkował o 2,8 proc. po wzroście o 3,0 proc. w styczniu. Prognozy wg ankiety Reuters wskazywały odpowiednio 0,3 proc. oraz 2,9 proc. Pierwszy pełny raport o inflacji za administracji prezydenta Donalda Trumpa nadal pokazuje poziom cen, który jest niezgodny z celem Rezerwy Federalnej wynoszącym 2 proc.. Na początku tego miesiąca Trump wywołał wojnę handlową, podnosząc cła na towary z Chin do 20 proc. i nakładając nową stawkę 25 proc. na import z Kanady i Meksyku, zanim częściowo się wycofał i zapewnił miesięczne zwolnienie dla towarów spełniających zasady pochodzenia w ramach umowy handlowej USA-Meksyk-Kanada (USMCA).W konsekwencji dolar amerykański umocnił się a kurs głównej pary walutowej spadł poniżej poziom 1,09. Reakcja była jednak stonowana. Kontrakty Fed Funds Futures zmniejszyły szanse obniżek stóp procentowych przez Rezerwę Federalną w maju z ponad 40 proc. do ok 31 proc. Wycena czerwcowej obniżki uległa kosmetycznej zmianie i aktualnie wskazuje ponad 65 proc. szans.
Kurs głównej pary walutowej w imponujący sposób urósł z poziomu 1,0365 pod koniec lutego do pułapu 1,0950. Ruch wzrostowy został zasygnalizowany już w styczniu przez układ “podwójnego dołka”. Dolar przestał się umacniać na skutek doniesień o taryfach (co wcześniej powodowało założenia rynku, że Fed będzie restrykcyjne przez dłuższy czas) i zaczął tracić ze względu na obawy o kondycję amerykańskiej gospodarki, która może ucierpieć na skutek polityki handlowej nowej administracji.
Krótkoterminowa, dość płytka korekta spadkowa na EUR/USD sugeruje, że wzrosty mogą być kontynuowane w kierunku 1,10 a nawet do 1,12 - gdzie przebiegają maksima z września oraz sierpnia ubiegłego roku.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne