PLN: dziś decyzja o stopach procentowych

Z fundamentalnego punktu widzenia istnieje bardzo silny argument przemawiający za obniżką stóp: jak pokazują również najnowsze dane o inflacji w strefie euro, presja inflacyjna – także w usługach, które wcześniej wykazywały uporczywą tendencję wzrostową – wyraźnie słabnie w całym regionie. W przypadku Polski było to już widoczne w lutowych danych Eurostatu o inflacji HICP. najnowszy „gołębi” szacunek flash CPI sugeruje, że trend ten nasilił się w marcu. Obecnie bazowa inflacja w Polsce – liczona na podstawie sezonowo wyrównanych miesięcznych zmian cen – kształtuje się w przedziale 3,4–3,5%, czyli mieszcząc się w górnym paśmie celu inflacyjnego NBP. Warto dodać, że w marcowej edycji ankiety NBP wśród profesjonalnych prognostów ekonomiści obniżyli prognozowaną inflację na 2025 rok do średnio 4,1 proc. (z 4,3 proc. w grudniu).
Nawet politycy związani z PiS, w tym kandydat tej partii na prezydenta, Karol Nawrocki, wzywają do obniżek stóp procentowych. Sprzeciw prezesa NBP Adama Glapińskiego zdaje się opierać na dwóch głównych argumentach.
Jednym z nich są wskaźniki inflacji rocznej, które mogą pozostać powyżej celu aż do III kwartału 2025 roku – zanim efekt bazy zacznie je obniżać. Kolejnym argumentem za restrykcyjną polityką monetarną jest ogólna obawa, że ceny energii znów podbiją inflację w drugiej połowie 2025 roku, gdy limity cenowe na energię zostaną skorygowane.
Jeśli chodzi o pierwszy argument – koncentrowanie się przez NBP na wskaźnikach rocznych sprawia, że jego prognozy szybko się dezaktualizują. Na przykład, najnowsze projekcje inflacyjne NBP zakładały inflację na poziomie 5,4 proc. r/r w I kwartale 2025 roku, co jest wyraźnie rozbieżne z rzeczywistością (obecnie to 4,9 proc.)
Zmiana polityki pieniężnej przed zakończeniem tegorocznych wyborów prezydenckich jest mało prawdopodobna. Zakładając, że otrzymamy drugą turę, może to potrwać aż do 1 czerwca. Po tym terminie presja na Radę Polityki Pieniężnej, by rozpocząć cykl obniżek, prawdopodobnie znacząco wzrośnie. Na rynku pojawiają się prognozy wskazujące łącznie 75 punktów bazowych obniżek jeszcze w tym roku, począwszy od lipca, jednak konsensus rynkowy zakłada raczej 50 punktów bazowych cięć rozpoczynających się w IV kwartale.
Para EUR/PLN po dynamicznych spadkach w lutym oraz styczniu, w marcu znajdowała się w konsolidacji pomiędzy poziomami 4,16 a 4,20. Mocniejsze wzmianki na temat obniżek kosztu pieniądza oraz możliwy wzrost globalnej awersji do ryzyka (wpływ taryf Trumpa) powodują ryzyko deprecjacji PLN w średnim terminie.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne