OANDA TMS Starter 30 VI

W tym tygodniu uwaga rynków koncentruje się na danych z amerykańskiego rynku pracy. Dane o zatrudnieniu poza rolnictwem (NFP) za czerwiec zostaną opublikowane w czwartek (a nie w piątek, jak zwykle), ze względu na święto narodowe 4 lipca.
Rynki będą też uważnie śledzić termin wygaśnięcia 90-dniowego zawieszenia ceł wzajemnych. Okres ten kończy się 9 lipca, a w przypadku Chin – 12 sierpnia. Prezydent Trump stwierdził, że USA zawarły porozumienia handlowe z „prawdopodobnie czterema lub pięcioma krajami”, wymieniając wśród nich Chiny i Wielką Brytanię. Dodał również, że USA są bliskie porozumienia z Indiami. Nadal nie wiadomo, czy zawieszenie ceł zostanie przedłużone, czy też stawki celne powrócą do poziomów ogłoszonych 2 kwietnia.
Pojawiły się doniesienia, że negocjatorzy handlowi z Japonii i Indii przedłużyli swój pobyt w Waszyngtonie, co zwiększyło nadzieje na postęp w rozmowach i możliwe porozumienia.
W piątek kontrakty terminowe na stopę funduszy wyceniały obniżkę o 5 pb w lipcu, 28 pb do września, 45 pb do października i 64 pb do końca roku. Wyceny te zakładają łączną obniżkę o 111 pb do czerwca 2026 r. i 131 pb do końca 2026 r. Tydzień wcześniej rynki zakładały cięcie o 51 pb do końca 2025 r. i 116 pb do końca 2026 r. Rynek zwiększył prawdopodobieństwo obniżek stóp w tym roku po tym, jak kilku przedstawicieli Fed zasugerowało taką możliwość.
W piątek indeksy Dow Jones, S&P 500 i Nasdaq Composite wzrosły odpowiednio o 1,0 proc., 0,5 proc. i 0,5 proc.. W skali tygodnia zyskały: Dow Jones +3,8 proc., S&P500 +3,4 proc., Nasdaq Composite +4,3 proc.. Eurostoxx 50 wzrósł o 1,6 proc. w piątek i o 1,8 proc. w skali tygodnia.
Indeks dolara wzrósł w piątek o 0,3 proc. do poziomu 97,40, ale spadł o 1,3 proc. w całym tygodniu. Kurs EUR/USD wzrósł w piątek o 20 pipsów do 1,1720, notując skok o niemal 200 pipsów w całym tygodniu.
Rentowność 2-letnich obligacji USA wzrosła w piątek o 3 pb do 3,75 proc., ale spadła o 16 pb w ujęciu tygodniowym. Rentowność 10-latek USA wzrosła o 3,5 pb do 4,28 proc. w piątek, lecz spadła o 10 pb w całym tygodniu. Rentowność 10-latek niemieckich wzrosła w zeszłym tygodniu o 7,5 pb do 2,59 proc..
USD/JPY wzrósł o 20 pipsów do poziomu powyżej 144,60 w piątek, ale stracił 140 pipsów w całym tygodniu. AUD/USD spadł w piątek o 20 pipsów do 0,6530, ale zyskał 80 pipsów w ciągu tygodnia.
Cena ropy Brent wzrosła w piątek o 0,1 proc. do 67,77 USD za baryłkę, ale w całym tygodniu spadła o 12 proc. – po wcześniejszym wzroście o ponad 20 proc. przez trzy tygodnie z rzędu na fali napięć geopolitycznych na Bliskim Wschodzie. Złoto spadło w piątek o 1,6 proc. do 3 274 USD i zakończyło tydzień z wynikiem -2,8 proc.
Dochody osobiste Amerykanów w maju spadły o 0,4 proc. m/m (konsensus: +0,3 proc., +0,7 proc. poprzednio. Wydatki konsumpcyjne spadły o 0,1 prpoc. m/m (konsensus: +0,1 proc., +0,2% poprzednio. Główna inflacja PCE w maju wyniosła 2,3 proc. r/r (zgodna z konsensusem, 2,2 proc. w kwietniu. Inflacja bazowa PCE: 2,7 proc. r/r (konsensus: 2,6 proc., 2,6 proc. poprzednio)
Finalny wskaźnik nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan za czerwiec został zrewidowany w górę do 60,7 (z 60,5), 52,2 w maju. Oczekiwania inflacyjne 1-roczne: 5, 0 proc. (zredukowane z 5,1 proc.), 6,6 proc. w maju. Średnia oczekiwana inflacja za 5 lat: 4,0 proc. (zrewidowana w dół z 4,1 proc., 4,2 proc. poprzednio.
Kalendarz na bieżący tydzień (najważniejsze dane makro z USA):
- Poniedziałek: indeks aktywności przemysłowej Dallas Fed
- Wtorek: ISM dla przemysłu, wydatki na budownictwo, raport JOLTS (wolne miejsca pracy)
- Środa: raport ADP o zatrudnieniu w sektorze prywatnym
- Czwartek: ISM dla usług, finalne zamówienia na dobra trwałe za maj, zamówienia w przemyśle, liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, oraz dane NFP za czerwiec
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne