OANDA TMS Starter 28 V

Flesz   •   28-05-2025 07:51
Na rynkach finansowych wtorkowa sesja przebiegła pod znakiem wyraźnego apetytu na ryzyko. Amerykańskie indeksy giełdowe, obligacje skarbowe oraz dolar amerykański umocniły się, odzwierciedlając poprawę nastrojów inwestorów po długim weekendzie. Indeksy na Wall Street rozpoczęły dzień luką wzrostową i zakończyły sesję największymi dziennymi zwyżkami od ponad dwóch tygodni. Były wspierane zarówno przez wcześniejsze wzrosty na giełdach europejskich, jak i przez zaskakująco silny wzrost nastrojów konsumenckich w USA według Conference Board – wskaźnik ten osiągnął wartość 98,0 pkt wobec oczekiwanych 87,1 i 85,7 w poprzednim miesiącu.
Oanda TMS Starter 28 V

Lepsze nastroje na rynkach to również przyspieszenie negocjacji handlowych ze strony Unii Europejskiej, któa chce uniknąć 50-proc. taryf celnych, które zapowiedział przed weekendem prezydent USA. 
 

Prezes oddziału Fed w Nowym Jorku, John Williams, posiadający prawo głosu w FOMC, zwrócił uwagę, że pandemia trwale wpłynęła na sposób, w jaki konsumenci postrzegają inflację. Jego zdaniem może to prowadzić do trwałego zakotwiczenia się podwyższonych oczekiwań inflacyjnych, mimo że długoterminowe wskaźniki wciąż pozostają blisko celu 2 proc. Jednocześnie Williams zauważył, że krótkoterminowe oczekiwania zaczęły rosnąć w reakcji na zapowiedziane podwyżki ceł. W związku z tym opowiedział się za utrzymaniem stóp procentowych bez zmian przynajmniej do lipca, co dałoby czas na ocenę dalszego rozwoju sytuacji.

Z kolei Thomas Barkin, szef oddziału Fed w Richmond, który obecnie nie zasiada w składzie decyzyjnym FOMC, podkreślił, że rosnąca niepewność dotycząca przyszłych decyzji w polityce fiskalnej i handlowej sprawia, że wiele firm odkłada inwestycje i ogranicza zatrudnienie. Mimo to ocenił, że ogólna kondycja amerykańskiej gospodarki pozostaje stabilna – bezrobocie utrzymuje się na niskim poziomie, a inflacja powoli zbliża się do docelowych 2 proc. Firmy jednak przyjmują postawę wyczekującą, potrzebując większej przejrzystości w kwestiach ceł i polityki podatkowej.

Indeksy gielowe w USA silnie zyskiwały. Dow Jones, SP500 oraz Nasdaq Composite urosły odpowiednio o: 1,8 proc., 2,1 proc. oraz 2,5 proc. W Europie Dax znalazł się "nad kreską" o 0,8 proc. W Polsce WIG20 zwyżkował o 0,78 proc. a WIG o 0,69 proc. 

Na rynku długu przyniosło to pewną ulgę inwestorom. Rentowności amerykańskich obligacji skarbowych spadły na długim końcu krzywej, co było reakcją na silne spadki rentowności japońskich obligacji rządowych (JGB), zwłaszcza tych o najdłuższym terminie zapadalności. 

Na rynku walutowym dolar zyskał na wartości, co doprowadziło do spadku kursu EURUSD o 60 pipsów do poziomu 1,1330. Indeks DXY wzrósł o 0,6 proc., osiągając poziom 99,52. Para USDJPY umocniła się o 150 pipsów do 144,30, a AUDUSD osłabił się o 40 pipsów do 0,6440. 

Złoty stracił na wartości. Kurs EUR/PLN urósł na chwilę powyżej 4,255 (obenie 4,252) a USD/PLN do 3,75 (obecnie już 3,7635). 

Na rynku surowców ceny ropy Brent spadły o 1 proc. do 64,09 USD za baryłkę, natomiast złoto straciło 1,3 proc., kończąc dzień na poziomie 3300 USD za uncję.

Dane makroekonomiczne z USA były mieszane, ale w większości pozytywne względem oczekiwań. Zamówienia na dobra trwałe spadły w kwietniu o 6,3 proc. m/m, mniej niż oczekiwane -7,8 proc., a dane za marzec zostały zrewidowane w dół. Po wyłączeniu transportu zamówienia wzrosły o 0,2 proc. wobec konsensusu 0 proc. 

Ceny domów według indeksu S&P CoreLogic Case-Shiller wzrosły w marcu o 4,1 proc. r/r (oczekiwano 4,5 proc.), a dane o aktywności przemysłowej Dallas Fed pozostały na stałym poziomie -15,3 pkt, co i tak było znacznie lepsze niż poprzedni odczyt (-35,8) oraz prognozy (-23,1).

W maju indeks zaufania konsumentów w Stanach Zjednoczonych odnotował wyraźną poprawę, przerywając trwającą od pięciu miesięcy serię spadków. Według danych opublikowanych przez Conference Board, wskaźnik wzrósł o 12.3 punktu, osiągając poziom 98.0 – wobec 85.7 zanotowanych w kwietniu. Jeszcze silniejszy wzrost odnotował indeks oczekiwań (Expectations Index), który mierzy nastroje dotyczące przyszłych dochodów, sytuacji na rynku pracy oraz ogólnej koniunktury – wartość tego wskaźnika wzrosła aż o 17.4 punktu, do poziomu 72.8

Europejski indeks nastrojów w gospodarce ESI osiągnał wartość 94,8 pkt. co oznacza wzrost z 93,6 pkt. w kwietniu. Wynik okazał się nieco wyższy od oczekiwań. Lepiej oceniana jest koniunktura w przemyśle. 

Dzisiejszy kalendarz danych jest skromniejszy – rynek skupi się głównie na regionalnych wskaźnikach aktywności, w tym indeksach Richmond Fed i Dallas Fed dla sektora usług.
 

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.