OANDA TMS Starter 27 VI

Flesz   •   27-06-2025 08:25
Podczas ostatniej sesji rynki finansowe zdominował wyraźny nastrój „risk-on”, mimo publikacji słabszych danych makroekonomicznych z USA. Główne amerykańskie indeksy – S&P 500, Nasdaq oraz Dow Jones – odnotowały solidne wzrosty, odpowiednio o 0,8 proc., 1 proc. i 0,9 proc. S&P 500 znalazł się zaledwie o włos od historycznego maksimum z lutego. Jednocześnie rentowności amerykańskich obligacji spadły.  Dolar wyraźnie tracił na wartości, indeks USD osunął się o 0,5 proc. do poziomu 97,15, notując piątą z rzędu sesję spadkową. Kurs EUR/USD wzrósł o 40 pipsów do 1,1700, a USD/JPY spadł o 80 pipsów do 144,40.
OANDA TMS Starter 27 VI

Pozytywny sentyment rynkowy wspierany był przez doniesienia o zawarciu nowego porozumienia handlowego pomiędzy USA a Chinami. Amerykański sekretarz handlu Howard Lutnick ogłosił, że umowa została podpisana dwa dni temu i zawiera warunki uzgodnione podczas ostatnich rozmów w Genewie. Kluczowym elementem porozumienia ma być zobowiązanie Chin do dostaw metali ziem rzadkich do USA, co może przełożyć się na zniesienie części amerykańskich ograniczeń eksportowych, m.in. dotyczących etanu, oprogramowania do projektowania układów scalonych oraz silników odrzutowych. Lutnick dodał, że porozumienie z Indiami jest bardzo bliskie finalizacji, a strategia USA zakłada podpisanie „dziesięciu kluczowych umów”, które będą podstawą nowej architektury globalnych relacji handlowych Waszyngtonu.

W tle pozytywnych informacji geopolitycznych pojawiły się jednak sygnały spowolnienia gospodarczego. Finalna rewizja danych o PKB za pierwszy kwartał wykazała spadek o 0,5 proc. w ujęciu kwartalnym wobec wcześniejszych -0,2 proc. Największym rozczarowaniem była konsumpcja prywatna – skorygowana w dół z 1,2 proc. do zaledwie 0,5 proc., co świadczy o słabnącym popycie wewnętrznym. Dane o deficycie handlowym również okazały się gorsze od oczekiwań – majowy deficyt wyniósł 96,6 mld USD, wobec konsensusu na poziomie 86,1 mld. Pewnym pozytywnym zaskoczeniem okazały się natomiast zamówienia na dobra trwałego użytku, które wzrosły o 16,4 proc. miesiąc do miesiąca, znacznie przekraczając oczekiwania (8,5 proc.) i odwracając wcześniejszy spadek o -6,6 proc. Sprzedaż domów oczekujących wzrosła o 1,8 proc. m/m po wcześniejszym silnym spadku o -6,3 proc., a liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła do 236 tys., poniżej prognoz (243 tys.) i poprzedniego poziomu (246 tys.).

Na rynku surowców ropa Brent wzrosła symbolicznie o 0,1 proc., osiągając poziom 67,73 USD za baryłkę, a złoto delikatnie straciło 0,1 proc., spadając do 3 328 USD za uncję. 

Coraz więcej uwagi przyciągają sygnały płynące z Rezerwy Federalnej. Wystąpienia przedstawicieli FOMC pokazują rosnącą gotowość do rozpoczęcia cyklu łagodzenia polityki pieniężnej jeszcze w tym roku. Prezes Fed z San Francisco, Mary Daly, podkreśliła, że choć jej bazowy scenariusz zakłada rozpoczęcie obniżek stóp na jesieni, to rośnie prawdopodobieństwo, że wpływ taryf celnych na inflację okaże się ograniczony. Przedstawiła trzy możliwe scenariusze dotyczące wpływu ceł: długotrwały wzrost inflacji, jednorazowy skok cen lub brak istotnego wpływu – przy czym ten ostatni, choć nadal nie jest jej głównym scenariuszem, staje się coraz bardziej możliwy. Susan Collins z Boston Fed zasugerowała, że przynajmniej jedna obniżka stóp jest prawdopodobna jeszcze w 2025 roku, ale lipiec to zbyt wcześnie. Z kolei Tom Barkin z Richmond Fed zaznaczył, że mimo możliwej presji cenowej ze strony ceł, Fed ma czas, aby obserwować rozwój sytuacji i nie podejmować pochopnych decyzji.

Rynek terminowy na stopę procentową wycenia obecnie tylko 6 punktów bazowych obniżki w lipcu, 28 pb do września, 45 pb do października i 65 pb do końca roku, co wskazuje na dużą ostrożność inwestorów i niepewność co do tempa luzowania polityki.

W centrum uwagi inwestorów znajdą się dziś publikacje danych o dochodach i wydatkach Amerykanów, inflacji PCE – zarówno bazowej, jak i ogólnej – oraz finalny odczyt wskaźnika nastrojów konsumenckich Uniwersytetu Michigan za czerwiec. Konsensus rynkowy dla PCE wskazuje na roczną dynamikę 2,3 proc. w ujęciu ogólnym oraz 2,6 proc. dla wskaźnika bazowego. Odchylenia w dół mogłyby wzmocnić oczekiwania na gołębi zwrot Fed i tym samym stanowić dodatkowy impuls dla rynku akcji oraz presję na dolara.

Całość obrazu rynkowego wskazuje na coraz silniejsze przekonanie, że szczyt cyklu podwyżek stóp w USA już minął, a nawet przy utrzymującej się niepewności co do wpływu ceł i geopolityki, Fed przygotowuje się do rozpoczęcia łagodzenia. Jednocześnie optymizm wokół postępów w relacjach handlowych z Chinami i Indiami wzmacnia nadzieje na stabilizację globalnego otoczenia gospodarczego.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.