Oanda TMS Starter 27 V

Flesz   •   27-05-2025 08:10
Główna narracja początku tygodnia na rynkach finansowych zdominowana była przez wzrosty europejskich indeksów giełdowych, napędzane pozytywnymi informacjami z frontu negocjacji handlowych między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Prezydent Donald Trump zapowiedział w niedzielę, że przedłuży do 9 lipca termin nałożenia 50-procentowych ceł na towary z UE. Obecnie, dzięki 90-dniowemu „zawieszeniu”, stawki wynoszą 10 proc.. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen potwierdziła na platformie X, że Europa jest gotowa prowadzić negocjacje „szybko i zdecydowanie”, choć zastrzegła, że na „dobrą umowę” trzeba będzie poczekać do wspomnianej daty.
Oanda TMS Starter 27 V

Dodatkowo, unijny komisarz ds. handlu Maroš Šefčovič ma dziś przeprowadzić rozmowę z amerykańskim sekretarzem handlu Howardem Lutnickiem. Rozmowa ta może mieć istotne znaczenie dla dalszego kierunku polityki handlowej, zwłaszcza w kontekście groźby zwiększenia ceł do 50 proc., która do niedawna wywierała presję na europejskie aktywa.

Na rynku obligacji i akcji amerykańskich nie odnotowano aktywności ze względu na Święto Pamięci (Memorial Day), a w Wielkiej Brytanii obowiązywał wczoraj dzień wolny z okazji Spring Bank Holiday. Tymczasem w Niemczech kanclerz Friedrich Merz ogłosił na konferencji w Berlinie, że Ukraina może wykorzystywać zachodnią broń do ataków również na cele wojskowe wewnątrz Rosji. Według jego słów, nie obowiązują już żadne ograniczenia zasięgu – zarówno ze strony Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, jak i USA.

Na tym tle pojawiły się również komentarze prezydenta Trumpa, który w mocnych słowach skrytykował prezydenta Putina. Równolegle wiceprzewodniczący amerykańskiego Departamentu Skarbu Michael Faulkender wskazał na trudności negocjacyjne USA – z jednej strony muszą rozmawiać z UE jako blokiem, a z drugiej – osobno z państwami członkowskimi w kwestiach barier pozataryfowych.

Prezes EBC Christine Lagarde odniosła się do niestabilnej polityki handlowej USA jako szansy na wzmocnienie międzynarodowej roli euro. Jej zdaniem obecna sytuacja geopolityczna i napięcia handlowe otwierają możliwość na „moment globalnego euro” i większą autonomię gospodarczą UE. Przypomniała, że podobna okazja pojawiła się w latach 70., gdy USA zawiesiły wymienialność dolara na złoto, jednak wówczas brakowało realnej alternatywy. Dziś – jak stwierdziła – euro jest „drugą międzynarodową walutą obok dolara”.

W reakcji na te wydarzenia indeks Eurostoxx 50 wzrósł o 1,3 proc., a Dax o 1,7 proc., natomiast dolar amerykański nieco osłabił się. Indeks USD spadł o 0,2 proc. do 98,93, a kurs EURUSD wzrósł do poziomu powyżej  1,140. Rentowność niemieckich obligacji 10-letnich spadła o 1 punkt bazowy do 2,56 proc..

Para USDJPY wzrosła o 30 pipsów do 142,80, a kurs AUDUSD pozostał stabilny w rejonie 0,6490. Złoty zyskał na wartości. Para EURPLN spadła do 4,24 a USDPLN do 3,72 (dziś rano). 

Na rynkach surowców ceny ropy Brent nieznacznie spadły o 0,1 proc. do 64,74 USD za baryłkę, a złoto potaniało o 0,4 proc., do poziomu 3344 USD za uncję.

Dziś inwestorzy będą wypatrywać impulsów z publikacji danych makro z USA, w tym zamówień na dobra trwałe, indeksu cen domów S&P CoreLogic CaseShiller, zaufania konsumentów Conference Board oraz aktywności przemysłowej Dallas Fed.
 

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.