- Akcje i obligacje
Główne indeksy amerykańskie zakończyły dzień wyraźnym wzrostem – Dow Jones Industrial Average oraz S&P 500 wzrosły o 1,1 proc., a Nasdaq Composite o 1,4 proc., przy czym najlepiej radził sobie sektor technologiczny. Rentowności amerykańskich obligacji krótkoterminowych pozostały bez większych zmian na poziomie 3,46 proc., natomiast rentowność 10-letnich papierów spadła o 3 punkty bazowe do 3,98 proc.
Na rynkach europejskich również panował pozytywny nastrój – Eurostoxx 50 wzrósł o 1,3 proc. a Dax zyskał 1,8 proc. Rentowność niemieckich 10-letnich obligacji rządowych pozostała na poziomie 2,58 proc.
- Polityka handlowa i geopolityka
Prezydent Donald Trump podtrzymał optymistyczny ton, stwierdzając, że po zakończeniu spotkań w Korei Południowej spodziewa się „sprawiedliwej i wspaniałej umowy handlowej” z Chinami. W ostatnich dniach wskazał on główne obszary sporne w negocjacjach – metale ziem rzadkich, fentanyl, soję oraz Tajwan. Trump podkreślił, że nie pozwoli Chinom „grać w grę z surowcami ziem rzadkich” i ponowił żądanie wznowienia chińskiego importu amerykańskiej soi. Jednocześnie przypomniał o gotowości do podniesienia ceł na chińskie towary o 100 proc. w przypadku braku porozumienia do 1 listopada, a także o możliwości ograniczenia eksportu części do samolotów komercyjnych.
Sekretarz Skarbu USA, Scott Bessent, poinformował, że rozmowy USA–Chiny zostaną wznowione jeszcze w tym tygodniu w Malezji, po wcześniejszym spotkaniu online z chińskim wicepremierem He Lifengiem.
Równocześnie Stany Zjednoczone i Australia podpisały umowę dotyczącą współpracy w zakresie dostępu do surowców krytycznych i metali ziem rzadkich, co ma na celu zmniejszenie zależności od chińskich dostaw. Trump stwierdził, że „za około rok USA będą miały tak dużo tych surowców, że nie będą wiedziały, co z nimi zrobić”. Premier Australii Anthony Albanese dodał, że umowa obejmuje projekty o łącznej wartości 8,5 mld USD i stanowi krok ku „nowemu poziomowi” współpracy gospodarczej i obronnej między krajami.
- Polityka pieniężna USA
Rynek kontraktów terminowych na stopę funduszy federalnych wycenia obecnie obniżkę o 25 pb w październiku oraz łącznie 50 pb do końca roku. W dłuższym horyzoncie oczekuje się 99 pb cięć do czerwca 2026 r. oraz 123 pb do końca 2026 r., co potwierdza utrzymujące się oczekiwania łagodnej polityki monetarnej.
- Waluty i surowce
Dolar amerykański lekko się umocnił – indeks dolara wzrósł o 0,2 proc. do poziomu 98,59, a EUR/USD spadł o 10 pipsów do 1,1640.
Na rynku surowców ropa Brent spadła o 0,5 proc. do 61,01 USD za baryłkę, natomiast złoto silnie odbiło, rosnąc o 2,5 proc. do 4356 USD po wcześniejszym spadku z piątku.
Wśród głównych par walutowych USD/JPY wzrósł o 10 pipsów do 150,80, po tym jak rządząca w Japonii Liberalno-Demokratyczna Partia (LDP) zawarła porozumienie koalicyjne z Japan Innovation Party (Ishin). Obie partie dysponują łącznie 231 mandatami w izbie niższej, co, mimo braku absolutnej większości, praktycznie gwarantuje wybór Sanae Takaichi na pierwszą w historii Japonii kobietę–premiera. AUD/USD wzrósł o 10 pipsów do 0,6510,
- Kalendarz makroekonomiczny USA
Publikacja indeksu wyprzedzającego (Leading Index), zaplanowana na poniedziałek, została opóźniona z powodu zamknięcia rządu federalnego. Dziś opublikowany zostanie indeks aktywności poza przemysłem Philadelphia Fed, natomiast wskaźnik CPI za wrzesień ma zostać opublikowany w piątek po wcześniejszym przesunięciu terminu.
Nastroje rynkowe pozostają pozytywne, a inwestorzy coraz bardziej wierzą w możliwość złagodzenia napięć handlowych między USA a Chinami. Jednocześnie rynki finansowe reagują na sygnały polityczne z Białego Domu oraz oczekiwania dalszego luzowania polityki pieniężnej przez Fed, co wspiera aktywa ryzykowne, mimo utrzymującej się globalnej niepewności gospodarczej