Oanda TMS Starter 20 VI

BoE odnotował oznaki słabnięcia rynku pracy, w tym rosnącą lukę popytową, a także wyhamowanie dynamiki wynagrodzeń, mimo że wzrost płac wciąż przewyższa poziomy uzasadnione fundamentami gospodarczymi. W świetle tych sygnałów bank centralny może sobie pozwolić na krótkookresowe ignorowanie inflacji, która w maju wyniosła 3.4% w ujęciu rocznym – to nieznaczny spadek w porównaniu z kwietniem. Inflacja postrzegana jest jako efekt wcześniejszych szoków, takich jak wzrost cen energii, a nie aktualnych czynników popytowych, choć utrzymujące się wysokie ceny żywności mogą stanowić potencjalne źródło presji cenowej.
Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii zanotowała wyraźny spadek co poznaliśmy o godzinie 8:00. Wolumen sprzedaży obniżył się o 2.7% w porównaniu z kwietniem, kiedy to odnotowano wzrost o 1.3% (zrewidowany w górę z wcześniejszych 1.2%). To największy miesięczny spadek od grudnia 2023 roku.Szczególnie silnie zmniejszyła się sprzedaż w sklepach spożywczych, co nastąpiło po mocnym wzroście w kwietniu, przypisywanym wówczas sprzyjającej pogodzie. Mimo osłabienia w maju, dane za okres trzymiesięczny (marzec–maj w porównaniu z grudniem–lutym) pokazują wzrost wolumenu sprzedaży o 0.8%. W ujęciu rocznym, sprzedaż detaliczna spadła o 1.3% względem maja 2024 roku. Wciąż pozostaje ona o 2.7% niższa niż w lutym 2020 roku, co oznacza powrót do najniższego poziomu od grudnia 2024 roku. Obecnie GBPUSD po wczorajszej reakcji na poziom wsparcia zyskuje do poziomu 1.3496.
Dzisiaj na rynkach finansowych regionu Azji i Pacyfiku panowały mieszane nastroje. Ludowy Bank Chin zgodnie z oczekiwaniami rynku nie zmienił poziomu stóp procentowych. Roczna stopa LPR pozostała na poziomie 3%, a pięcioletnia – wykorzystywana przy kredytach hipotecznych – na poziomie 3.50%. To kontynuacja polityki po czerwcowej obniżce o 10 punktów bazowych, pierwszej od października ubiegłego roku. Giełda w Szanghaju pozostała stabilna, Shenzhen zyskał 0.18%, natomiast indeks Nikkei 225 w Japonii również nie zmienił istotnie swojej wartości. Na minusie zakończył dzień australijski S&P/ASX 200, tracąc 0.29%. Z kolei indeks Kospi w Korei Południowej wzrósł o 1.14%, a Hang Seng w Hongkongu o 1.13%. W Japonii inflacja ogółem w maju spadła do 3.5% r/r z 3.6% w kwietniu, co może sugerować łagodzenie presji cenowej. Jednak po wyłączeniu wpływu cen świeżej żywności i energii wskaźnik CPI wzrósł do 3.3% z 3.0%, a inflacja bez samej świeżej żywności przyspieszyła do 3.7% z 3.5%. USDJPY przy poziomie 145.41 testuje opór horyzontalny, który przez ostatni miesiąc wyznaczał lokalne szczyty.
Na arenie międzynarodowej uwagę przyciągnęły wypowiedzi rzeczniczki Białego Domu Karoline Leavitt, która poinformowała, że prezydent Donald Trump rozważa rozpoczęcie negocjacji z Iranem oraz podejmie decyzję o ewentualnym większym zaangażowaniu USA w konflikt z Izraelem w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Ważnym wydarzeniem dla Unii Europejskiej była decyzja Eurogrupy o przyjęciu Bułgarii do strefy euro. Kraj ten dołączy do unii walutowej 1 stycznia 2026 roku, po pozytywnej ocenie spełnienia kryteriów konwergencji przez Komisję Europejską oraz Europejski Bank Centralny.
Główna para walutowa EURUSD znajduje się na poziomie 1.1528 zyskując 0.27% na dzisiejszej sesji. Złoto traci 0.8% i jest obecnie na poziomie 3343.61 USD za uncję trojańską. Ropa brent traci dziś ponad 2.8% i znajduje się na poziomie 76.67 USD za baryłkę. Rentowność amerykańskich obligacji 10-letnie znajduje się na poziomie 4.387%. O 14:30 poznamy szereg danych z Kanady, w tym sprzedaż detaliczną oraz inflację producencką, co może być szczególnie istotne dla wszystkich traderów handlujących na CAD.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne