Oanda TMS Starter 18 IV

Flesz   •   18-04-2025 07:07
W piątek azjatyckie rynki akcji zanotowały umiarkowane wzrosty, jednak całościowy obraz wskazuje na dominującą postawę "wait-and-see" wśród inwestorów, którzy wstrzymują się z długoterminowymi decyzjami w oczekiwaniu na dalszy rozwój sytuacji wokół globalnych negocjacji taryfowych. Wczoraj na Wall Street widoczny był spadek indeksu Dow Jones o 1,33 proc. Oraz Nasdaq Composite o 0,13 proc. Z kolei SP500 zyskał kosmetyczne 0,13 proc. EBC po raz kolejny złagodził swoją politykę monetarną obniżając stopy o 25 punktów bazowych. Kurs EUR/USD poruszał się w konsolidacji pomiędzy 1,1350 a 1,1380.
Oanda TMS Starter 18 IV

Amerykańskie indeksy zakończyły tydzień na minusie – rozczarowanie wywołały komentarze Jerome’a Powella, który odrzucił oczekiwania wsparcia rynków przez Fed.

Prezydent Trump otwarcie skrytykował Powella w mediach społecznościowych, sugerując, że mógłby go odwołać, gdyby chciał. Dolar spadł trzeci tydzień z rzędu.

W mediach pojawiły się zapowiedzi o możliwym nałożeniu ceł na chińskie statki “zawijające” do amerykańskich portów. Pekin wyraził gotowość do rozmów, ale – jak donoszą źródła – stawia szereg warunków wstępnych, co podważa skuteczność dotychczasowych sygnałów pojednawczych.

Zakończona runda rozmów handlowych między USA a Japonią została oceniona pozytywnie – m.in. dzięki temu, że kwestie kursów walutowych nie były poruszane, co złagodziło obawy o ewentualną presję na aprecjację jena. JPY pozostał stabilny po wcześniejszym osłabieniu.

Prezydent USA określił rozmowy z UE jako obiecujące, twierdząc, że jest „bardzo pewny” porozumienia, ale nie podał żadnych szczegółów. Jasno zadeklarował szybkie podpisanie umowy dotyczącej surowców krytycznych z Ukrainą – ma to nastąpić w nadchodzącym tygodniu.

Wzrost cen w Japonii postępuje – szczególnie widoczny był skok ceny ryżu aż o 92,1 proc. r/r, co jest najwyższym tempem od 1971 roku. Dane wspierają nastawienie Banku Japonii do kontynuacji ścieżki stopniowych podwyżek stóp procentowych. Wskaźnik CPI urósł o 3,6 proc. r/r a “core” o 3,2 proc. r/r. 

Rada Prezesów EBC zdecydowała się na obniżkę wszystkich trzech głównych stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Nowe poziomy stóp będą obowiązywać od 23 kwietnia – stopa depozytowa wyniesie 2.25 proc., główna stopa refinansowa 2.40 proc., a stopa kredytu lombardowego 2.65 proc..Podjęta decyzja wynika z utrzymującego się procesu dezinflacji w strefie euro. Zarówno inflacja ogólna, jak i bazowa (nie obejmuje cen energii i żywności) konsekwentnie spadają, a szczególnie wyraźne oznaki schładzania presji cenowej obserwowane są w sektorze usług. Dodatkowo dynamika wzrostu płac ulega stabilizacji, a zyski firm pomagają łagodzić ich wpływ na koszty ogólne, co wspiera powrót inflacji do celu EBC.

W Europie Dax zakończył dzień z wynikiem -0,5 proc. A CAC40 spadł o -0,6 proc. Na GPW WIG oraz WIG20 zyskały lekko ponad 1 proc.  

Złoto spadło do poziomu 3320 USD/oz ale wciąż utrzymuje się blisko poziomu ATH. Ropa brent zyskała 3.2 proc. Baryłka podrożała do 68 USD.

Złoty był stabilny. Kurs EUR/PLN aktualnie wskazuje poziom poniżej 4,28 a USD/PLN 3,76. 

 

 

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.