OANDA TMS Starter 16 VI

Flesz   •   16-06-2025 08:09
Nowy tydzień na globalnych rynkach finansowych rozpoczął się względnie spokojnie, mimo rosnącego napięcia na Bliskim Wschodzie. Kontynuacja wymiany rakietowej między Iranem a Izraelem nie wywołała jak dotąd paniki wśród inwestorów, co świadczy o dużej odporności rynków azjatyckich oraz rosnącej zdolności inwestorów do ignorowania krótkoterminowych szoków geopolitycznych, o ile nie zagrażają one bezpośrednio ciągłości dostaw surowców lub systemowi finansowemu.
OANDA TMS Starter 13 VI

Rynki akcji i dane z Azji
Główne indeksy giełdowe w Azji wzrosły w poniedziałek: japoński Nikkei zyskał 1,2 proc., indeks koreański Kospi dodał 1,3 proc., a szeroki indeks akcji spoza Japonii (MSCI Asia-Pacific ex-Japan) wzrósł o 0,3 proc. Chińskie blue chipy wzrosły jedynie symbolicznie (o 0,1 proc.), mimo że dane o sprzedaży detalicznej w maju (wzrost o 6,4 proc. r/r) istotnie przekroczyły oczekiwania, a produkcja przemysłowa okazała się minimalnie niższa od prognoz i wyniosła 5,8 proc. r/r. . Brak silnej reakcji rynków na dobre dane makroekonomiczne z Chin może sugerować pewne przesycenie inwestorów chińskim ryzykiem strukturalnym lub oczekiwanie na nowe bodźce ze strony polityki gospodarczej.

W piątek na Wall Street dominowały spadki. Nasdaq Composite stracił 1,3 proc., Sp500 zniżkował o 1,13 proc. a Dow Jones zamknął dzień niżej o blisko 1,8 proc. 

Ceny ropy i napięcia geopolityczne
Ceny ropy naftowej wzrosły o 1 proc. po wcześniejszym 13-procentowym skoku w ubiegłym tygodniu, a Brent osiągnął poziom 74,95 USD za baryłkę. Wzrost ten był efektem obaw o eskalację konfliktu izraelsko-irańskiego oraz ryzyka zakłóceń w transporcie surowców przez cieśninę Ormuz. Niemniej jednak inwestorzy najwyraźniej zakładają, że Iran nie zdecyduje się na próbę blokady cieśniny, ponieważ taki krok mógłby sprowokować bezpośrednią interwencję Stanów Zjednoczonych. Równocześnie, pojawiają się spekulacje, że w razie potrzeby Arabia Saudyjska i inne kraje OPEC mogą zwiększyć podaż, co ogranicza potencjalne wzrosty cen surowca.

Reakcja rynku walutowego
Na rynku walutowym panował spokój. Dolar utrzymał się na poziomie 144,17 względem jena, a euro pozostało stabilne przy 1,1545 USD. Wzrost cen ropy jest negatywny dla walut krajów-importerów energii (jak Japonia i UE), ale wspiera waluty krajów-eksporterów, takich jak Norwegia i Kanada. Korona norweska osiągnęła najwyższy poziom od początku 2023 r. Analitycy Deutsche Bank zwrócili uwagę, że również dolar amerykański zyskuje w kontekście surowcowym, jako że USA przeszły od bycia importerem do eksportera energii netto.

Rentowności obligacji i polityka Fed
Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych USA wzrosła o 2 punkty bazowe do 4,43 proc., co sugeruje brak wzmożonego popytu na bezpieczne aktywa mimo konfliktu na Bliskim Wschodzie. Rynki finansowe niemal jednogłośnie zakładają, że Rezerwa Federalna nie zmieni stóp procentowych podczas środowego posiedzenia. Kluczowa będzie jednak nowa projekcja ścieżki stóp procentowych – tzw. „dot plot”. Jeszcze w marcu medianowy scenariusz zakładał dwa cięcia stóp w 2025 r., ale obecnie mówi się o jednym ruchu w dół w tym roku. Rynki terminowe wciąż wyceniają dwa cięcia do grudnia, z największym prawdopodobieństwem pierwszego ruchu we wrześniu.

W tym tygodniu kilka kluczowych banków centralnych podejmie decyzje dotyczące stóp procentowych.

  • Fed: Stopy pozostaną bez zmian, ale rynek skupi się na nowych prognozach – możliwe ograniczenie liczby oczekiwanych cięć z dwóch do jednego.
  • Bank Japonii: Utrzyma stopy na poziomie 0,5 proc., ale może zasugerować wolniejsze tempo redukcji portfela obligacji w przyszłości.
  • SNB: Prawdopodobna obniżka stóp o 25 pb do zera, a przy silnym franku możliwy nawet powrót do stóp ujemnych.
  • Riksbank (Szwecja): Oczekiwane cięcie stóp ze względu na słabą koniunkturę i spadającą inflację.
  • Norges Bank (Norwegia) i Bank Anglii: Oba banki najprawdopodobniej utrzymają stopy bez zmian.

Europa i perspektywy
Europejskie kontrakty terminowe były pod presją – EUROSTOXX 50 tracił 0,2 proc., DAX 0,3 proc., a FTSE był stabilny. Głównym czynnikiem obciążającym perspektywy dla Europy są wysokie ceny ropy oraz zależność regionu od importu energii. Sytuację dodatkowo komplikuje brak postępu na polu polityki handlowej podczas szczytu G7 w Kanadzie, który już i tak toczy się w cieniu protekcjonistycznej polityki celnej prezydenta USA Donalda Trumpa.
 

Dan makro z USA:

Czerwcowe wstępne dane z badania nastrojów konsumenckich Uniwersytetu Michigan przyniosły pozytywne zaskoczenie, sygnalizując pierwszą poprawę od sześciu miesięcy. Wskaźnik ogólnego sentymentu wzrósł do poziomu 60,5 pkt wobec oczekiwań na poziomie 53,6 i wyniku 52,2 z maja. To oznacza wzrost o 16 proc. miesiąc do miesiąca, choć nastroje wciąż pozostają o około 20 proc. niższe niż w grudniu 2024 roku – kiedy konsumenci zareagowali pozytywnie na wyniki wyborów prezydenckich.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.